هفته نامه پیام ساختمان > اقتصادی > صنعت ، معدن و تجارت 1395/04/05 در مصاحبه اختصاصی پیام ساختمان با رئیس اتاق بازرگانی مطرح شد:

پایان عمر تجارت مسکن

برای بهبود اقتصاد و کسب‌وکار در سطح کشور بهتر است سرمایه‌ها به بخش تولید هدایت شوند تا صنعت و تولید رونق پیدا کند و به‌تبع آن چرخ مسکن نیز به گردش درآید.


پایان عمر تجارت مسکن

به گزارش پیام ساختمان، با وجود ناامیدی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از بخش مسکن و پیش‌بینی او از عدم سرمایه‌گذاری در این بخش، هنوز هدایت نقدینگی سرمایه‌ها در دوراهی رکود و رونق گرفتارند.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از عدم توانایی بخش خصوصی و دولتی در رفع رکود بخش مسکن به خبرنگار ما گفت: سؤال خوبی مطرح کردید، مسکن در اقتصاد ما جایگاه ویژه‌ای دارد، مسکن کشور در طول دهه‌های گذشته با رشد حبابی و افزایش قیمت غیرقابل‌تصور و غیرمنطقی مواجه بودهکه معمولا در کشورهایی که درآمدهای نفتی دارند و شرایط مالی آنها از نظر درآمد خزانه ملی نیز مساعد است رخ می‌دهد.محسن جلال‌پور با ذکر مثالی رشد حبابی مسکن را توضیح داد و افزود: اگر فردی در سال 1355، (چیزی در حدود40 سال پیش) با دلار آمریکا و با قیمت 68 ریال زمین یا مسکن خریداری کرده بود و این املاک را در سال 1395 ( با دلار 3500 تومان) به فروش می‌رساند، صاحب سرمایه‌ای در حدود 500 برابر بیشتر می‌شد؛ بنابراین با افزایش تورم،دلار 7 تومان رسیده به 3500 تومان و این تورم به‌صورت عرضی 500 برابر افزایش داشته است. این یک تغییر غیرقابل‌قبول و خارج از عرف محسوب می‌شود.مسکن به شرایط قبل برنمی‌گردداو درباره آینده بازار مسکن گفت: شرایط فعلی سنخیتی با شرایط قدیم ندارد، من معتقد هستم مسکن در سال‌های آتی که بسیاری دم از رونق می‌زنند هم به شرایط قبل برنمی‌گردد. مسکن یک دوره رکودی را پشت سر گذاشت و شیب آن نزولی خواهد بود. البته این حرکت کند و بدون افزایش قیمت خواهد بود چنانکه بازار راکد و بدون متقاضی آن باقی می‌ماند. با وجود این شرایط، به نظر می رسد بازار داغ ملک و تجارت آن در ایران به پایان رسیده است.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در اثبات حرف خود به نبود درآمدهای قبلی اشاره و تاکید کرد: پولی دیگر در بخش مسکن وجود ندارد که سرمایه‌گذاری در این بخش را ضمانت کند.جلال‌پور اظهار داشت: در حال حاضر عمدتا پول‌ها در حساب‌های پس‌انداز و در بانک‌ها سپرده‌گذاری شده و بخشی از آن نیز در بازار ارز و سکه است.او توصیه کرد: برای هدایت سرمایه‌ها بهتر است پول‌ها وارد بخش تولید شوند؛ بنابراین با اتمام عمر مسکن و ... پیش‌بینی می‌شود صنعت و تولید رونق پیدا کند. مسکن باید از رکود خارج شود و رونق پیدا کند اما چرخ آن باید منطقی، به‌طور تدریجی و با شیب مناسب و ملایم به گردش بیفتد.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که به آینده بازار مسکن ناامید بود، تصریح کرد: من به بازار تجاری، هیجانی و با افزایش قیمت‌های آنچنانی به‌هیچ‌وجه اعتقاد ندارم.جلال‌پور به ظرفیت‌های خالی تولید در بخش معدن اشاره کرد و گفت: ایران مزیت‌های فراوانی برای اشتغال‌زایی و تولید دارد که از جمله آنها می‌توان به استفاده کمتر از 11 درصد ظرفیت‌های سراسر کشور در بخش معدن اشاره کرد. این بخش بسیار پرظرفیت است و امکان سرمایه‌گذاری در آن فراوان است. در بخش‌های گردشگری، صنعتی و تولیدی نیز بسیار جای کار دارد که مردم می‌توانند در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری و نقشی در اقتصاد ایفا کنند؛ بنابراین جای فعالیت زیاد هست اما باید راهکارها را فراهم کنیم تا فضای کسب‌وکار در کشور بهبود یابد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه