هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > ساختمان > معماری و دکوراسیون 1395/02/04 برگزاری مراسم دهمین دوره مسابقه طراحی مفهومی جایزه معماری میرمیران

سلامت برگزاری مسابقات معماری یک اصل است

دکتر پیروز حناچی، معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي، در حاشیه برگزاری مراسم دهمین دوره مسابقه طراحی مفهومی جایزه معماری میرمیران، در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: به مهندس میرمیران ارادت داشته و دارم و باید از کاری که توسط بخش خصوصی شده حمایت شود، امیدوارم برگزاری این مسابقات درارتقای کیفیت معماری ایران تاثیر بگذارد.


سلامت برگزاری مسابقات معماری یک اصل است

حناچی با بیان اینکه آفرینش معماری از طریق برگزاری مسابقات سالم یکی از راه‌های شناخته شدن معماران گمنام در تمام دنیاست، اظهار داشت: بهترین و آخرین تجربه مثبت در این زمینه پل طبیعت بود مسابقه معماری که همه پل سازها در آن شرکت کرده بودند که یک معمار جوان برنده شد. باید تلاش کنیم چنین فضایی باز شده این مسیر را طی کرد. هیات ژوری و برگزارکنندگان باید صورت مساله ای طرح کنند تا بتوان معماران جدید را به جمع معماران حرفه ای وارد کرده به این وسیله کیفیت معماری را بالا برد. معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي از تصویب آیین نامه مسابقات در شورای عالی شهرسازی خبر داد و گفت: احساس می کردیم بخشی از مسابقات معماری تلبیس مسایل اقتصادی شده بنابراین سلامت برگزاری مسابقات معماری یک اصل است و به این منظور برای روند سالم یک مسابقه باید همه تلاش کنیم که فرصت های کشور را از طریق برگزاری این مسابقات به مزیت تبدیل کنیم. این کار فقط به عهده یک نفر یا یک ارگان نیست بلکه فرآیندی است که شهرداری ها، دولت، بخش خصوصی، نهادهای عمومی و از همه مهمتر معماران در آن نقش دارند. وی با بیان اینکه انتقال تجارب معماری گذشته به معنای تقلید نیست، تاکید کرد: هیچ عقل سلیمی برای کشوری مانند ایران که عقبه فرهنگی بسیار قوی در هنر و معماری دارد، توصیه نمی کند ارزش‌های گذشتگانمان را کنار بگذاریم ولی الهام از آنها برای تدوین راه آینده یکی از اصلی ترین و سخت‌ترین راه‌هاست. استنباط از معماری گذشته به تعداد معماران می‌تواند متفاوت باشد. اگر می‌خواهیم ارزش‌هایی را که در گذشته داشتیم از بین نرود باید راهی پیدا کنیم که تداوم پیدا کند. اقتصاد ناسالم، عدم شفافیت و عارضه هایی که امروز در شهرها دچار هستیم موانعی هستند که باید برداشته شود.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه