هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1395/01/16 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعلام کرد:

ابهام 2 هزار و 840 پروانه ساختمانی در شهرداری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به دستورالعمل خلاف قانون، آیین‌نامه اجرایی و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان توسط شهرداری تهران، گفت: تصمیم اخیر شهرداری بیشتر زیرفشار مالکان و متقاضیان صدور پروانه انجام گرفته است.


ابهام 2 هزار و 840 پروانه ساختمانی در شهرداری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به دستورالعمل خلاف قانون، آیین‌نامه اجرایی و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان توسط شهرداری تهران، به خبرنگار پیام ساختمان گفت:تصمیم اخیر شهرداری بیشتر زیرفشار مالکان و متقاضیان صدور پروانه انجام گرفته است. حبیب‌الله بیطرف در نشستی خبری با انتقاد از عملکرد شهرداری در نقض قانون، افزود: طبق روال قانونی شهرداری می‌بایست عوارض صدور پروانه را در آخرین مرحله فرایند صدور پروانه اخذ می کرده است اما در سال گذشته در ابتدای کار نرخ عوارض از ابتدای سال از مالکان دریافت و بعد فرایند استعلام از دستگاه ها، انتخاب ناظر و تهیه نقشه و ... طی شده است. وی ادامه داد: بنابراین وقتی مالکان مبلغ اخذ صدور پروانه ساختمانی را پرداخت نموده‌اند، انتظار دارند هرچه زودتر مجوز پروانه به دست شان برسد، این در حالی است که مالکان تا پایان سال موفق به طی روال عادی دریافت مجوز ساخت نشده‌اند. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه شهرداری اعلام کرده که 2 هزار و 800 پرونده منتظر صدور پروانه بلاتکلیف است، گفت: این در حالی است که در سال 94 در پرونده های بالای 2000 متر حدود 80 درصد ناظر معرفی شده و حدود 160 پرونده که شامل پرونده‌های سال گذشته بوده به دلایلی همچون عدم پیگیری مالک، کار طراحی نقشه فاز دو انجام نشده، بنابراین شهرداری باید پاسخ بدهدکه 2 هزار و 840 پروانه کجاست. بیطرف با بیان اینکه در مجموع 2 درصد از پرونده‌های سال گذشته برای امسال باقیمانده که بخشی از آنها در اسفند یا بهمن پارسال تعیین شده است، اظهار داشت: ما اجازه نمی‌دهیم نقشه‌ ساختمان‌ها خلاف ضوابط فنی طراحی و ساخته شده و خسارت جانی و مالی به دنبال داشته باشد و اگر کنترل نقشه فاز دوم انجام نشود، همچنان شاهد اشتباه‌های تکراری در ساخت و سازها هستیم. وی نگاه شهرداری به ساخت و ساز را نه تاخیر در فرایند صدور پروانه در سازمان نظام مهندسی بلکه درآمدی دانست و گفت: به طور کلی نگاه شهرداری به احداث بنا و ساختمان نگاهی درآمدی است که باید این نگاه تغییر کند، زیرا ایجاد ساختمان یعنی ایجاد یک سکونتگاه امن برای خانواده‌ها و باید در آن نگاهِ انسان محور حاکم باشد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: تا نگاه درآمدی وجود دارد فرایندهای قانونی هم دور زده می‌شود، متاسفانه شهرداری تهران با عدم رعایت ضوابط شهرسازی نگاه در آمدی را دنبال می‌کند. بیطرف با طرح این پرسش که یک مدیر در شهرداری چطور به خودش اجازه می‌دهد که بگوید کنترل نقشه فاز دوم انجام نشود، تصریح کرد: حال آنکه در طول سه سال گذشته با اجرای این قانون ما شاهد رشد کیفی در ساخت و ساز شهری بودیم، به ویژه عدم رعایت سازه ‌های نگهبان در گودبرداری‌های سه سال گذشته که با تهیه نقشه و بررسی دقیق از سوی نظام مهندسی این مشکل برطرف شده است.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه