روایت آشکار محرمانه ها | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

1394/11/28

روایت آشکار محرمانه ها

به گزارش پیام ساختمان، محمدباقر نوبخت از تریبون سخنگوی دولت به رسانه ها اعلام و تأکید کرد: من هر هفته اعداد و ارقام را بیان می کنم. سایت سخنگوی دولت نیز این آمار را منتشر می کند.

روایت آشکار محرمانه ها

با وجود آنکه محرمانه سازی در انتشار جزئیات آمارها و قراردادهای اقتصادی رویه دولت یازدهم شده اما سخنگوی این دولت معتقد است محرمانه ای وجود ندارد و آمارها اعلام می شود. ادامه دار شدن فرایند محرمانه سازی در دولت یازدهم کار را به جایی رسانده که صدای تمام بخش های نظارتی از جمله مجلس و بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در آمده است ولی با این وجود دولتی ها کماکان بر این باورند که محرمانه ای در کارشان نیست. به گزارش پیام ساختمان، محمدباقر نوبخت از تریبون سخنگوی دولت به رسانه ها اعلام و تأکید کرد: من هر هفته اعداد و ارقام را بیان می کنم. سایت سخنگوی دولت نیز این آمار را منتشر می کند. مجلس به همه اسناد و مدارک موجود دسترسی دارد و همکاران دولت با حضور در مجلس، مطالبی را بیان می کنند و بلافاصله اخبار و اطلاعات روی شبکه ها و سایتها می رود. بنابراین، ما هیچ چیز محرمانه ای نداریم. آنطور که نوبخت اعلام کرده ظاهرا دلیل عدم انتشار برخی آمارها و اسناد اقتصادی عدم تکمیل آنهاست؛ وی همچنین درباره قراردادهای نفتی که بارها مقامات نفتی اعلام کردند این قراردادها محرمانه است و نمی توانند جزئیات را منتشر کنند این طور گفته که «هیچ قرارداد محرمانه ای در وزارت نفت نداریم و وزارت نفت هم باید اطلاعات خود را منتشر کند.» نوبخت به موضوع پژو نیز پرداخته است؛ وی درحالی سعی دارد رسانه ها و مخالفان محرمانه سازی دولت را متقاعد کند که این قرارداد هم محرمانه نیست که به دفعات وزیر صنعت از محرمانه بودن آن سخن گفته و مدیرعامل ایران خودرو هم تأکید کرده نه همه ولی بخشی از این قرارداد محرمانه است. اما نوبخت کماکان اصرار به رد محرمانه سازی دارد و می گوید: درباره خودروی پژو هم که می گویند مسایل محرمانه است! چه زمانی معمول بوده قراردادها را روی سایت قرار دهند که اگر ما الان نگذاریم، بگویند محرمانه عمل شده؟ سخنگوی دولت که این هفته پشت تریبون خود رفته و با خبرنگاران سخن می گفت سرانجام به توضیح درباره علت عدم انتشار آمارهای رشد اقتصادی هم پرداخت و گفت: آمار اقتصادی را بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر می کند. الان هم از دکتر عادل آذر سوال کردم و ایشان نیز قرار است ریز تحولات رشد اقتصادی را به رسانه ها اعلام کنند. نوبخت درحالی تأکید دارد که دولت یازدهم خیلی شفاف عمل می کند و چیز پوشیده و پنهانی ندارد که طی یکی دو ماه گذشته و به ویژه بعد از اجرایی شدن برجام محرمانه های بسیاری در کابینه رقم خورده که مهمترین آنها قراردادهای نفتی، پژو و ایرباس می باشد. ضمن آنکه محرمان ماندن رشد اقتصادی سالجاری باوجود انتشار نماگرهای اقتصادی سه ماهه دوم از سوی بانک مرکزی نیز بر فرایند محرمانه سازی های دولت باید اضافه شود. هر چند به اعتقاد کارشناسان اقتصادی علت محرمانه ماندن رشد اقتصادی به احتمال قوی منفی شدن این رشد است. البته سیف رئیس کل بانک مرکزی هم از تداوم افت رشد اقتصادی در سال جاری خبر داده است. بماند که محرمانه های دیگری از جمله ورود هیات های اقتصادی و جلسات پی در پی در سفارتخانه ها نیز وجود دارد که بازهم خبری از جزئیات آنها نیست. ولی آنچه قابل انکار هم نیست، عادی شدن "محرمانه ها" در کابینه یازدهم است آنهم درحالی که دولتی ها از جمله نوبخت سعی در انکار این موضوع دارند. باید دید عادل آذر دستور نوبخت را گوش کرده و جزئیات تحولات اقتصادی از جمله رشد اقتصادی سال جاری را منتشر خواهد کرد یا خیر؟! هر چند اگر این آمارها هم منتشر شود باز مهر محرمانه بر سایر مسائل اقتصادی از جمله قراردادهای ایرباس و پژو باقی خواهد ماند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال