رئیس سازمان نظام مهندسی همسو با وزارتخانه باشد | پیام ساختمان
print
1393/03/21

رئیس سازمان نظام مهندسی همسو با وزارتخانه باشد

وقتی سازمان نظام مهندسی با وزارت راه و شهرسازی همسو نباشد کارها پیش نمی رود و در مأموریتش موفق نخواهد بود. در دوره قبل شاهد بودیم که آقای مهندس غرضی دارای رأی اول مهندسان ایران بود، ولی عده ای گفتند ایشان با این دولت همسو نیست و با فلان کاندیدای ریاست جمهوری بوده و غیره و در نتیجه رأی اول مهندسان ایران را کنار گذاشتند. حالا هم باید دید تیم جدید وزارتخانه راه و شهرسازی چه فردی را همسو با دولت انتخاب می کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی همسو با وزارتخانه باشد

دکتر شهریار مشیری در حال حاضر ریاست سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان را بر عهده دارد. وی که دانش آموخته رشته معماری از ایتالیاست پیش از این به مدت 13 سال رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بود، دانشگاهی که خود پایه گذار، طراح و سازنده آن بود و البته به خاطر طراحی و ساخت همین دانشگاه هم از سوی شبکه الجزیره به عنوان طراح زیباترین دانشگاه جهان اسلام معرفی شد. با دکتر مشیری در خصوص خواسته هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی از شورای مرکزی مبنی بر تلفیق نظام فنی و اجرایی ساختمان کشور و تشکیل «نظام جامع ساخت و ساز» که در قطعنامه پایانی اجلاس اخیر این سازمان در کیش منعکس شده است، گفتگو کردیم. پیام ساختمان: نظرتان درباره ماده 22 قطعنامه اجلاس کیش که خواستار تشکیل نظام جامع ساخت وساز شده، چیست؟ من بعید می دانم چنین طرحی عملی باشد مگر اینکه جَوی متناسب با این کار به وجود بیاید. اینکه همه تشکل ها در کنار هم باشند و بتوان همه را مدیریت کرد خیلی خوب است ولی شدنش بعید است چون در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان هم که همه مهندس و در کنار هم هستند گروه های مختلف وجود دارد که بین آنها و حتی در درون آنها اختلاف نظر وجود دارد، مثلاً در داخل گروه تأسیسات، بین تأسیسات مکانیکی با تأسیسات برقی اختلاف وجود دارد و هر کدام سهم بیشتری می خواهند. یا مثلاً رشته نقشه برداری زیرگروه رشته عمران است ولی تلاششان این است که در امر نظارت ساختمان هم مثل عمرانی ها سهم داشته باشند! همه خواسته های این چنینی دارند و هنوز شورای مرکزی سازمان و حتی وزارت راه و شهرسازی نتوانسته مشخص کند که درصد سهم هر مهندس در یک ساختمان چه قدر است! یعنی چند درصد از این ساختمان ماحصل کار معمار و چند درصد کار مهندس عمران و تأسیسات و برق و مکانیک و ... است. هنوز این درصد بندی را نتوانسته اند انجام دهند و حتی به اجماع هم نمی رسند که مثلاً بگویند به فهرست بهایی که مصوبه دولت است و سازمانی منظم و قانونی مثل برنامه و بودجه آن را تدوین کرده و در آن برای هر کاری که در ساختمان انجام می شود دستمزد و درصدی از نظر حجم و فیزیک کار کاملاً پیش بینی شده است ، مراجعه کنیم. می خواهم بگوییم این گونه است که حتی در سازمان نظام مهندسی موافقت نمی کنند چنین چیز دقیقی را ملاک عمل قرار دهند. پیام ساختمان: تفاوت های دیگر هم مثلاً جهت گیری فکری وجود دارد؟ بله، آن چیزهایی که گفتم فقط از نظر تخصصی بود و گرنه از نظر خط و گرایش های فکری هم همه می دانند چه خبر است. مثلاً در خود سازمان نظام مهندسی، کسانی که بیشترین طرفداری را از آقای مهندس غرضی در زمان تصدی ایشان می کردند – که به نظر من و به حق بنیان گذار و پدر سازمان نظام مهندسی است –در دوره بعد ثناگوی رئیس جدید بودند. یعنی 180 درجه چرخیدند و تغییر موضع دادند. پیام ساختمان: راستی از انتخاب ریاست جدید سازمان نظام مهندسی چه خبر؟ به نظر من کسی باید ریاست سازمان را به عهده داشته باشد که همسو با دولت جدید باشد چون در غیر این صورت نمی تواند در مسئولیت هایش موفق باشد. وقتی سازمان نظام مهندسی با وزارت راه و شهرسازی همسو نباشد کارها پیش نمی رود و در مأموریتش موفق نخواهد بود. در دوره قبل شاهد بودیم که آقای مهندس غرضی دارای رأی اول مهندسان ایران بود، ولی عده ای گفتند ایشان با این دولت همسو نیست و با فلان کاندیدای ریاست جمهوری بوده و غیره و در نتیجه رأی اول مهندسان ایران را کنار گذاشتند. حالا هم باید دید تیم جدید وزارتخانه راه و شهرسازی چه فردی را همسو با دولت انتخاب می کند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال