هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > وزارت راه و شهرسازی 1394/10/21 مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی

منتخبین گروه‌های تخصصی باید در بالاترین سطح باشند

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی در اشاره به انتقادات برخی مهندسان نسبت به منع حضور مهندسان پایه 2و3 در انتخابات گروه‌های تخصصی، گفت: اعضای گروه‌های تخصصی باید در بالاترین سطح از نظر دانش حرفه‌ای و از نظر مهارت‌ها، سوابق و کارکرد حرفه‌ای باشند و این یک اصل مسلم در تمام دنیاست.


منتخبین گروه‌های تخصصی باید در بالاترین سطح باشند

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی در اشاره به انتقادات برخی مهندسان نسبت به منع حضور مهندسان پایه 2و3 در انتخابات گروه‌های تخصصی، گفت: اعضای گروه‌های تخصصی باید در بالاترین سطح از نظر دانش حرفه‌ای و از نظر مهارت‌ها، سوابق و کارکرد حرفه‌ای باشند و این یک اصل مسلم در تمام دنیاست. منوچهر شیبانی‌اصل در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان، افزود: در تمام نهادهای حرفه‌ای دنیا گروه‌ها و کمیته‌های تخصصی از صاحبنظران آن حرفه تشکیل می‌شود نه افرادی که به‌تازگی فارغ‌التحصیل یا عضو سازمان شده و هنوز به الفبای مسائل این حرفه آشنایی کافی نیستند. وی ادامه داد: علت اینکه هیئت‌رئیسه گروه‌های تخصصی سازمان‌های نظام‌مهندسی تاکنون موفق به منسجم کردن گروه‌های تخصصی نشده و جایگاه واقعی آنها را پیدا نکرده‌اند و غالبا هم در طول این سال‌ها منشأ اثر و تصمیم‌سازی‌های مناسب نبوده‌اند، این است که این اصل بسیار مهم در نهادها نادیده گرفته شده است. مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای اظهار داشت: وزارتخانه تصمیم دارد با اصلاح آیین‌نامه‌ها، سازمان نظام‌مهندسی را از نظر اجرا به جایگاه واقعی خود برساند و طبیعتا تمام صاحب‌نظران این حرفه هم بدیهیات این موضوع را قبول دارند و مهندسان جوان هم باید بپذیرند که برای انجام مسئولیت‌های مهم باید تجربه کسب کنند و زمانی از حضورشان از حرفه بگذرد. شیبانی‌اصل افزود: طبق قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در باب انتخاب هیئت‌رئیسه گروه‌های تخصصی، به‌منظور گسترش همکاری‌های حرفه‌ای، جلب مشارکت اعضا، کارشناسی دقیق‌تر و مسائل ویژه هر یک از رشته‌های تخصصی، مگر شخصی که پروانه اشتغال ندارد، می‌تواند در مسائل تخصصی افراد دارای پروانه اشتغال نظر دهد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه