رانت بزرگ شاغلین کارمند در نظام مهندسی | پیام ساختمان
1394/10/13

رانت بزرگ شاغلین کارمند در نظام مهندسی

یک عضو سازمان نظام مهندسی استان سمنان با بیان اینکه بحث تخلف دو شغله بودن افراد در نظام مهندسی و دستگاه های اجرایی چند سالی است که مطرح است، گفت: در این راستا فرایندی در سیستم شهرداری در جریان است که منجر به رانت شده است.

رانت بزرگ شاغلین کارمند در نظام مهندسی

یک عضو سازمان نظام مهندسی استان سمنان با بیان اینکه بحث تخلف دو شغله بودن افراد در نظام مهندسی و دستگاه های اجرایی چند سالی است که مطرح است، گفت: در این راستا فرایندی در سیستم شهرداری در جریان است که منجر به رانت شده است. دیده می شود فرد در کمیسیون پارکینگ است و نقشه ها را بررسی و تأیید می کند در کمیسیون پیشنهادات و ماده 5 هم حضور دارد. به گزارش پیام ساختمان، به گفته ابوالفضل عزیزی، بعضاً امضای یک شخص با مسئولیت های متفاوت پای یک نقشه دیده می شود. این در حالی است که طبق بند «د» قانون نظام مهندسی تخلف است اما انجام می شود. به عنوان مثال برای اخذ مجوز پروژه های بزرگ و تغییر کاربری در کمیسیون ماده 5 از سوی برخی مدیران رانت های این چنینی به واسطه داشتن مسئولیت به وجود آمده است. این مهندس عضو سازمان نظام مهندسی افزود: بنابراین به تصور من فضای این صنعت طی چند سال اخیر بسیار نامطلوب و منفی بوده هم از نگاه کارفرما و هم مالکین، همین طور ما مهندسان که به دلیل دست داشتن برخی در مسئولیت های مختلف و رانت هایی که نمی توان با آن مقابله کرد علاوه بر دیدی منفی، حق وحقوق ما نیز نادیده گرفته شده است. عزیزی گفت: مشاغل آزاد که به واسطه تخصص خود جذب حوزه کاری مرتبط شده است وقت رسیدگی به حوزه امور شغل دوم مهندسی را ندارد، به نظر می رسد کسانی که این قانون را تدوین کردند خود کارمند بودند و نخواستند از این قانون محروم شوند. قانون می گوید افرادی که در رده شاغلین آزاد هستند می توانند یک و نیم برابر پروژه کاری بگیرند، برای مثال اگر ظرفیت کاری ما 20 هزار متر است فقط می توان از 20 درصد ظرفیت کاری استفاده کرد، یعنی محدودشده به 4 هزار متر، حال موضوع اینجاست، که برای کسی که کارمند نهاد دیگری است، حتی اگر تعرفه جاری برای مثال متری 10 هزار تومان باشد، فرد دو شغله با30 درصد تعرفه تعیین شده کار را امضا می کند چراکه در کسب درآمد روی شغل اول خود حساب می کند و اخلاق حرفه ای هم برای او مهم نیست. اما کسی مثل بنده که به عنوان شاغل آزاد متکی به همین درآمد است و پایند به اخلاق حرفه ای نمی تواند به راحتی دست به صوری کاری بزند. علاوه بر اینکه برای شاغلین کارمند، کار صوری است و منجر به رانت و امضاءفروشی شده است؛ چراکه وقت ندارد در پروژه های ساختمانی حضور یابد و کار مهندسی و اجرایی انجام دهد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال
X