هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > شهرداری و شورای شهر 1394/10/07 گزارش پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری

دالان هزار توی شهرداری!!

دلال محترمانه دستش را روی شانۀ سازنده می‌گذارد و می‌گوید:نترس، من از راه قانونی وارد می‌شوم. خدایی ناکرده خلاف که نمی‌خواهیم مرتکب شویم.


دالان هزار توی شهرداری!!

گروه ساخت‌وساز: چند سالی است خبر از رونق ساخت‌وساز‌ و خریدوفروش مسکن نیست چراکه اولاً قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش‌یافته و خبری از وامِ کم‌بهره برای تقویت خریدار نیست و از طرفی سازنده که نتوانسته پروژه‌هایش را بفروشد، توان اجرای پروژۀ جدید را ندارد. در چنین شرایطی برخی نهاد‌ها مانند شهرداری که عمده درآمدشان از راه صدور مجوز‌های ساختمانی تأمین می‌شود، با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند. حتی آمارهای رسمی حکایت از کاهش 60 درصدی صدور پروانه دارد و این اصلاً خبر خوبی برای شهرداری که روی پروانه‌ها برای ادارۀ شهر حساب بازکرده، نیست. نکته عجیب در این میان عملکرد نهاد‌های مرتبط با صنعت ساختمان از جمله شهرداری است که تلاشی در جهت افزایش صدور پروانه‌ها نمی‌کنند. بنابراین کماکان بوروکراسی اداری با همان روال سابق در جریان است و موانع ساخت‌وساز بیش از گذشته خودنمایی می‌کنند. حتی آمدورفت‌های مکرر مراجعه‌کنندگان به شهرداری باعث شده تا ارباب‌رجوع شکایت و گله کند که «پولم را بگیر؛ جانم را نگیر!» در ادامۀ تهیۀ سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری، سراغ یکی دیگر از مناطق بیست و دوگانۀ شهرداری رفته‌ایم و با مراجعان گفتگو کرده‌ایم. در مسیر دور زدن شهرداری دو نفر در گوشه‌ای مشغول صحبت کردن هستند. نفر اول که سن و سالش به 50 می‌رسد می‌گوید: تا حالا چندین بار برای پیگیری کار آمده‌ام اما هیچ جوری با من راه نمی‌آیند. می‌گویند چون مردم شاکی شده‌اند باید تخریبش کنیم. نفر دوم هم با نچ‌نچ کردن و سر تکان دادن می‌گوید: اگر از اول همان پولی را که به این و آن دادی، به خودم می‌دادی مشکلت را حل کرده بودم. باز هم ارباب‌رجوع حرفش را قطع می‌کند و می‌گوید: راست حسینی بگو می‌خواهی چه‌ کار کنی؟ من مشکلی با پرداخت پول ندارم، اما... دلال محترمانه دستش را روی شانۀ سازنده می‌گذارد و می‌گوید:نترس، من از راه قانونی وارد می‌شوم. خدایی ناکرده خلاف که نمی‌خواهیم مرتکب شویم. بعد از رد و بدل شدن این حرف‌ها دست در دست هم مسیر چگونگی دور زدن شهرداری را با هم مرور می‌کنند. شکایت در برابر شکایت مهندس ناظری که پله‌های شهرداری را بالا می‌رود به خبرنگار ما می‌گوید: حدود سه ماه پیش، از ساختمانی که به بنده محول شده بود، بازدید کردم اما امروز که به ساختمان سر زدم، خیلی تغییرات برخلاف نقشه اتفاق افتاده بود. وی می‌افزاید: موضوع را از سازنده ساختمان پرسیدم و ایشان با لحن طلبکارانه‌ای عنوان کردند که «من خبر نداشتم که این کار‌ها خلاف است، چرا همان زمانی که مرتکب تخلف شدم،‌ به بنده گوشزد نکردید. الان کار از کار گذشته است. اگر شما به شهرداری گزارش کنید، من هم از شما به سازمان نظام‌مهندسی شکایت می‌کنم.» مهندس ناظر عصبانی اضافه می‌کند: اتفاقاتی که در ساختمان افتاده خیلی فراتر از اشتباه بوده و کاملاً به‌عمد صورت گرفته است. از طرفی قرار نیست همه اتفاقات به‌پای نبودن مهندس ناظر نوشته شود. اصلاً به فرض که من هیچ‌وقت از ساختمان بازدید نکنم. آیا مجری حق دارد هر جور که می‌خواهد، ساخت‌وساز کند؟ متن کامل این گزارش در نشریه شماره 237 پیام ساختمان به چاپ میرسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه