هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > شهرداری و شورای شهر 1394/10/07 گزارش پیام ساختمان از پروژه های ساختمانی سطح شهر؛

کارگر ، کارگر می ماند

خودتان بهتر می‌دانید کارگر تا آخر عمرش کارگر می‌ماند و بازنشستگی ندارد. حداقل باید نقص عضو نباشیم تا کسی ما را برای کارگری انتخاب کند.


کارگر ، کارگر می ماند

گروه ساخت‌وساز: هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله باید عملکرد متناسب با آن صورت بگیرد. این بلای طبیعی در کشور ما تراژدی‌های بزرگی را رقم زده‌ است. حوادثی که کارشناسان معتقدند نباید درصدد مقابله با آنها باشیم؛ عبارت درست، همزیستی با طبیعت برای زندگی بهتر و حرکت در جریان طبیعت است؛ کاری که متأسفانه در صنعت ساختمان صورت نگرفته و همواره با عملکرد نامناسب اسباب مرگ بسیاری از هم‌وطنانمان را فراهم آورده است. اینکه چگونه بسازیم تا در برابر حوادث دچار مشکل نشویم یک طرف ماجراست؛ طرف دیگر به عملکرد ما در زمان ساخت‌وساز برمی‌گردد چراکه بسیاری از تلفات جانی به زمان ساخت‌وساز و قبل از وقوع حوادث طبیعی زمین برمی‌گردد؛ بنابراین در اخبار به‌کرات می‌بینیم و می‌شنویم که کارگران ساختمانی در فلان منطقه در حین کار دچار حادثه شدند.در ادامۀ تهیۀ سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر، این شماره به سراغ سه ساختمان در حال ساخت رفته و گزارشی از رعایت نکات ایمنی در حین کار تهیه کرده‌ایم که توجه خوانندگان را به آن جلب می‌نمایم.. آدم وحشت می کند صدای بکش‌بکش می‌آید. جوشکار بالای ستون‌ها رفته و از ارتفاع حدود 20 متری تیرچه‌ها را با طناب بالا می‌کشد. دریغ از یک طناب که خودش را با آن به ستون‌، بند کند؛ آدم وحشت می‌کند. داخل ساختمان هم چند کارگر افغانی و ایرانی مشغول کار هستند. از آنها در مورد خطرناک بودن کارشان می‌پرسم. یکی از آنها به‌ظاهر خیلی از شرایط گله‌مند‌است. او به خبرنگار ما می‌گوید: چند روز پیش طناب پاره شد و تیرچه فلزی روی یکی از دوستانمان افتاد. بیچاره دو دنده‌اش شکسته و شدیداً درد می‌کشد. از آنجایی هم که مشکل اقامت داریم، شکایتمان به‌جایی نمی‌رسد. کارفرما هم اوایل کار موضوع را پیگیری می‌کرد، اما وقتی متوجه بی‌خطر بودن ما شد، بی‌خیال شد و دیگر سراغی از ما نگرفت. بیمه هم که نداریم، با این وضعیت فقط خدا باید به داد ما برسد. با صحبت کارگر افغان، یکی دیگر از کارگران که ایرانی است هم شروع به صحبت می‌کند و می‌گوید: یعنی کسی که در ساختمان کارگری می‌کند، باید تا این اندازه مورد بی‌توجهی قرار بگیرد؟ اگر ما نباشیم این ساختمان‌ها باید چگونه ساخته شوند؟ من ساکن اسلامشهرم و می‌آیم اینجا کار می‌کنم اما واقعاً با این وضعیت و این اندازه کاری که کارفرماها از ما می‌کشند، نمی‌توانم تا 5 سال دیگر هم کار کنم. خودتان بهتر می‌دانید کارگر تا آخر عمرش کارگر می‌ماند و بازنشستگی ندارد. حداقل باید نقص عضو نباشیم تا کسی ما را برای کارگری انتخاب کند. متن کامل این گزارش در نشریه شماره 237 پیام ساختمان به چاپ می رسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه