هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > وزارت راه و شهرسازی 1394/10/06 رئیس کمیته بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان

مسئولیت شهرداری ها در کنترل ساختمان سنگین تر می شود

نشست بررسی متن پیش‌نویس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با حضور حامد مظاهریان معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، منوچهر شیبانی مدیر کل دفتر نظام مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی و محسن بهرام غفاری، رییس کمیته مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و نمایندگانی از تشکل های ساختمانی در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.


 مسئولیت شهرداری ها در کنترل ساختمان  سنگین تر می شود

نشست بررسی متن پیش‌نویس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با حضور حامد مظاهریان معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، منوچهر شیبانی مدیر کل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی و محسن بهرام غفاری، رییس کمیته مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و نمایندگانی از تشکل‌های ساختمانی در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. رئیس کمیته بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در حاشیه برگزاری این نشست به خبرنگار پیام ساختمان، گفت: در پیش ‌نویس آیین نامه جدید، نسبت به ویرایش قبلی آن، مکانیزمی پیش بینی شده تا مسیر کنترل و سیکل تولید ساختمان با تاکید بر نظارت بیشتر شهرداری‌ها صورت گیرد. محسن بهرام غفاری با بیان اینکه این پیش نویس به واقعی‌تر کردن ارائه خدمات مهندسی و فاصله گرفتن از خدمات صوری خواهد انجامید، افزود: این وظیفه در حالی به سازمان های نظام مهندسی واگذار شده که این سازمان ها، بنگاه مهندسی نیستند که این خدمات را به شهرها ارائه دهند. وی اظهار داشت: رفع اشکالات موجود در آیین نامه به واقعی‌تر شدن خدمات مهندسی و رفع صوری‌کاری برخی مهندسان کمک بیشتری می‌کند، استفاده از 130 بار واژه شهرداری و کنترل بر ساختمان در متن پیش نویس بر افزایش مسئولیت شهرداری در فرایند تولید ساخت و سازها تاکید دارد. بهرام غفاری در خصوص برنامه زمان‌بندی پیش‌نویس نهایی آن گفت: متن پیش‌نویس در سایت وزارت راه و شهرسازی به نظر خواهی عام گذاشته خواهد شد، اگرچه نظرات اهل حرفه و گروه‌های تخصصی به ویژه سازمان نظام مهندسی در جلسات داخلی اخذ شده اما ترتیبی اتخاذ شده تا نظرخواهی از خارج نیز صورت گرفته و پیشنهادات و انتقادات در کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد. وی در اشاره به محتوای پیش‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در مجموع 155 ماده و در قالب 50 صفحه گفت: اشکالات این آیین نامه ظرف دو ماه آینده قابل تغییر و اصلاح است و متن نهایی آن در نوبت بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.گفتنی است، گزارش کامل « جزئیات پیش ‌نویس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان» در گفتگو با مسئولان و تشکل‌ها در شماره جدید نشریه پیام ساختمان به تفصیل منتشر خواهد شد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه