هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > شهرداری و شورای شهر 1394/09/26 گزارش پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری

پولم را بگیر؛ جانم را نگیر

من می‌خواهم به حسابشان پول پرداخت کنم اما برای همین کار هم باید التماس کنم. به خدا ما هم زندگی داریم. پولمان را می‌دهیم، وقت و جانمان را هم باید بدهیم.


پولم را بگیر؛ جانم را نگیر

گروه ساخت‌وساز: صنعت ساختمان جزء صنایعی است که در عین اینکه هیچ‌کس زیر بار مشکلات آن نمی‌رود، اما همه از آن انتظار درآمدزایی دارند. شهرداری، سازمان ثبت، دارایی، نظام‌مهندسی تنها بخشی از نهاد‌هایی هستند که دندانشان را برای مالکان و سازندگان تیز کرده‌اند و اتفاق بدجوری هم هوای همدیگر را دارند، مثلاً کافی است بخواهید برای ساختمان قدیمی‌تان سند بگیرید، بلافاصله از ثبت به شهرداری پاس داده می‌شوید تا پایان کار بگیرید و مبلغی به حساب شهرداری بریزید، بعد که تازه پایان کار گرفتید، این بار به نظام‌مهندسی ساختمان برای نقشه تفکیکی فرستاده می‌شوید. آنجا هم باید مبلغی واریز کنید. خلاصه اینکه برخلاف زمانی که پای مسائلی مانند کیفیت ساخت و ریزش ساختمان‌ها بر اثر گودبرداری غیراصولی پیش می‌آید و هیچ‌کس خودش را مسئول نمی‌داند، در زمان کارهایی مانند دریافت پروانه، پایان کار، سند و... اتوماسیون مالی جالبی بین نهاد‌ها برقرار است. یکی از این نهادها که اصولاً بیش از 70 درصد درآمد خود را بر صدور پروانه و اخذ جریمه تنظیم کرده، شهرداری است؛ بنابراین صرف مراجعه به شهرداری برای کار ساخت‌وساز یعنی پرداخت پول که همین پول را با لحاظ کردن هزار و یک‌جور بروکراسی اداری از مراجعان می‌گیرند. در ادامه تهیه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری‌ها سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه تهران می‌رویم و نظر مردم را در مورد عملکرد شهرداری جویا می‌شویم. جانم را نگیر! ارباب‌رجوعی نفس‌نفس‌زنان پله‌های شهرداری را بالا می‌رود. از او در مورد دلیل مراجعه‌اش می‌پرسم. وی پاسخ می‌دهد: برای پرداخت جریمه تخلفم مراجعه کردم. چند ساعتی منتظر ماندم تا نوبتم برسد و حرفم را بزنم. تازه زمانی که نوبت بنده رسیده مسئول باجه محل کارش را ترک کرد و گفت: چند دقیقه صبر کنید. چند دقیقه تا 1/5 ساعت طول کشید. در نهایت مجبور شدم از شهرداری بیرون بیایم تا کمی هوایم عوض شود. به دوستم گفتم هر وقت آمد، مرا هم خبر کن. حالا ظاهراً تشریف آورده‌اند. وی افزود: واقعاً نمی‌دانم اینکه می‌گویند درآمد شهرداری‌ها نصف شده صحت دارد یا بازی است. من می‌خواهم به حسابشان پول پرداخت کنم اما برای همین کار هم باید التماس کنم. به خدا ما هم زندگی داریم. پولمان را می‌دهیم، وقت و جانمان را هم باید بدهیم. به گرفتن سند نمی‌ارزد امین، ارباب‌رجوع جوان که در حال برگشت از شهرداری است، می‌گوید ما پنج برادر هستیم که می‌خواهیم سهم یکی از برادرانمان را از خانه پدری پرداخت کنیم. برای این کار کارشناس رسمی دادگستری قیمت خانه را در بازدید از ساختمان تخمین زد. نظر کارشناس 300 میلیون تومان بود و باید به برادری که سهمش را می‌خواهد 60 میلیون تومان پرداخت کنیم اما تعجب کردیم که چرا قیمت خانه ما تا این اندازه پایین است. کارشناس عنوان کرد که اگر سند ساختمان را بگیرید، ملکتان ارزش‌افزوده بالایی پیدا می‌کند. وی ادامه می‌دهد:‌ به همین دلیل سراغ سازمان ثبت رفتیم اما آنجا به ما گفتند برای ثبت باید اول سراغ شهرداری رفته و پایان کار بگیرید. بنابراین سراغ شهرداری آمدیم تا برای ملک قدیمی پایان کار صادر کند. چشمتان روز بد نبیند کارشناسان را به ساختمان ما اعزام کردند تا هر چه در دوره پهلوی در ساخت‌وساز تخلف صورت گرفته پرداخت کنیم. در نهایت 80 میلیون تومان برای پایان کار و تخلفات از ما درخواست کردند، تازه پول ثبت هم مانده. در نهایت دیدیم که پرداخت این پول از عهده ما برنمی‌آید به همین خاطر تصمیم گرفتیم بی‌خیال شویم. متن کامل این گزارش در نشریه شماره 235به چاپ می رسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه