هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1394/08/07 تحلیل آماری وزارت راه و شهرسازی از انتخابات هفتمین دوره نظام مهندسی ساختمان

سهم 5درصدی بانوان از انتخابات

حامد مظاهریان؛ معاون وزیر راه و شهرسازی: انتظار می‌رفت که مشارکت حداکثری جامعه مهندسان در هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان برآورده شود اما این امر محقق نشد.


سهم  5درصدی بانوان از انتخابات

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: در تحلیل آماری که توسط وزارت راه و شهرسازی از هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی کشورانجام شد آنچه در دوره اخیر انتخابات سازمان نظام‌مهندسی استان‌ها عجیب می‌نماید این است که بانوان تنها 5 درصد هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی استان‌ها را به خود اختصاص دادند و این در حالی اتفاق می‌افتد که حجم بالایی از تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی را بانوان تشکیل می‌دهند. حامد مظاهریان افزود: طبق آماری که ما داریم، تعداد شرکت‌کنندگان در هفتمین دوره انتخابات نسبت به دوره گذشته افزایش پیداکرده اما این تعداد در مقایسه با اعضای سازمان‌ها درصدی مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. ما می‌خواستیم مشارکت با درصد بالاتری اتفاق بیفتد اما محقق نشد. وی ادامه داد: بررسی‌ها نسبت به انتخابات دوره گذشته نشان می‌دهد که مقاطع فوق‌لیسانس جهش خوبی برای حضور در هیئت‌های مدیره داشته‌اند.به‌گونه‌ای که 45 درصد منتخبین کارشناس ارشد، 45 درصد با مدرک کارشناسی و 10 درصد منتخبین دارای مدرک دکترا هستند. موضوع مهم دیگر اینکه نوسان میزان مشارکت در استان‌ها متفاوت است. این آمار‌ها از 9 تا 78 درصد در پایتخت و سایر استان‌ها متغیر است؛ بنابراین نتیجه می‌گیریم در استان‌ها فرایند‌ها و انتظارات متفاوتی در جریان است. انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان هر سه سال یک‌بار به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد جامعه مهندسین در سراسر کشور برگزار می ­گردد. برنامه‌ریزی‌های و تبلیغات گسترده و هدفمند توسط سه نهاد وزارت راه و شهرسازی، هیئت نظارت و هیئت اجرایی در راستای مشارکت حداکثری اعضای سازمان نظام‌مهندسی در انتخابات هفتمین دوره صورت پذیرفت تا این سازمان به پشتوانه حضور جامعه مهندسین جایگاه مستحکم‌تری احراز نماید . در ارزیابی و تحلیل آماری نتایج هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان پایتخت توسط نشریه پیام ساختمان، در تهران که سهم یک‌سوم اعضای نظام‌مهندسی ساختمان کشور را در دل خود جای‌داده است در مقایسه با دوره ششم آمارها از سیر نزولی مشارکت در انتخابات حکایت دارد . این در حالی است که علی‌رغم رشد افزایشی 25 درصدی تعداد اعضا و رشد 37 درصدی واجدین شرایط میزان مشارکت مهندسین در انتخابات 7 درصد کاهش داشته است.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه