منبع جدیدی برای آب شرب نداریم | پیام ساختمان
1394/07/05 وزیر نیرو:

منبع جدیدی برای آب شرب نداریم

حمید چیت چیان گفت: آب شرب یزد از حدود 400 کیلومتری تهیه می شود که تصفیه و کیفیت این آب بسیار هزینه بر است و هزینه آب شرب 10 برابر هزینه آب کشاورزی است؛ بنابراین صرفه جویی در یک متر مکعب آب شرب برابر با ارزش 10 برابر آبی است که در کشاورزی مصرف می شود.

منبع جدیدی برای آب شرب نداریم

وزیر نیرو با هشدار درباره ادامه روند مصرف آب و اینکه ممکن است با وضعیت فعلی برخی شهرها و روستاها جیره بندی شود، گفت: از طریق شیرهای تنظیمی، فشار آب در شبانه روز تنظیم می شود. حمید چیت چیان گفت: آب شرب یزد از حدود 400 کیلومتری تهیه می شود که تصفیه و کیفیت این آب بسیار هزینه بر است و هزینه آب شرب 10 برابر هزینه آب کشاورزی است؛ بنابراین صرفه جویی در یک متر مکعب آب شرب برابر با ارزش 10 برابر آبی است که در کشاورزی مصرف می شود. وزیر نیرو درباره اینکه با توجه به 92 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی چرا اینقدر به بحث صرفه جویی در آب شرب تاکید می شود؟ افزود: کیفیت آب شرب با کیفیت آب کشاورزی متفاوت است و از همه منابع آب نمی توان برای آب شرب استفاده کرد و آب شرب نیازمند هزینه های قابل توجه است. چیت چیان ادامه داد: گاهی اوقات منبع جدیدی برای آب شرب نداریم و اگر صرفه جویی نشود برخی شهرها و روستاها با جیره بندی آب مواجه خواهند شد. با روش های بسیار ساده قادریم 25 تا 30 درصد آب را در هر منزل صرفه جویی کنیم و شهر و روستاهای زیادی را از خطر کم آبی برهانیم. وی به جلوگیری از هدرروی 13 درصدی آب کشور ناشی از فرسودگی شبکه های توزیع و برنامه های وزارت نیرو اشاره کرد و افزود: بسیاری از شبکه های آب بیش از 30 سال پیش احداث شده و عمر مفید این شبکه ها به اتمام رسیده است. وزیر نیرو گفت: اگر بخواهیم یک درصد از هدر رفت آب در شبکه ها را کاهش دهیم، حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید نیاز داریم که کاری پُرهزینه است. چیت چیان با اشاره به اینکه در همه کشورهای دنیا هدررفت آب وجود دارد افزود: ما در این بخش مدیریت فشار در شبکه های آب شهری را دنبال کرده ایم. وی تاکید کرد: شب ها که مصرف آب به حداقل می رسد فشار شبکه ها بالاتر می رود و وقتی فشار زیاد شد احتمال پِرت آب بیشتر می شود و اکنون در شبکه های آب، شیرهای تنظیم فشاری تعبیه کرده ایم که فشار را در ساعات خاصی از شبانه روز تنظیم می کند. چیت جیان افزود: در برخی مواقع نیز چاره ای جز تعویض لوله ها نداریم که این کار هم دائم انجام می شود که نتیجه آن کاهش 1.3 واحد درصد از هدر رفت آب در دو سال اخیر بوده است. وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش نفوذ دادن آب به داخل زمین، تبدیل جریان آب از کانال ها به لوله ها و همچنین تبدیل آبیاری غرقابی به آبیاری قطره ای را از راهکارهایی برای جلوگیری از تبخیر آب برشمرد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال