هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > انبوه سازان ، پیمانکاران و تعاونی ها 1394/04/22 هشدار مدیرکل استاندارد تهران

انبوه سازان مجاز به تولید مصالح استاندارد اجباری نیستند

تولید، توزیع و مصرف کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری است بدون داشتن پروانه کاربرد استاندارد از سوی انبوه سازان ممنوع است.


انبوه سازان مجاز به تولید مصالح استاندارد اجباری نیستند

تولید، توزیع و مصرف کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری است بدون داشتن پروانه کاربرد استاندارد از سوی انبوه سازان ممنوع است. به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، مسلم بیات مدیرکل استاندارد تهران صبح امروز در مراسم امضای تفاهمنامه با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: هیچ انبوه سازی مجاز به تولید مصالح ساختمانی استاندارد اجباری نیست و برای اخذ پروانه الزاما باید شرایط سیستم کیفیتی شامل کنترل کیفیت، فرآیند تولید مناسب و انبار مواد اولیه و انبار محصول مناسب را دارا باشد. وی هشدار داد: انبوه سازانی که شرایط استاندارد را تامین ننموده و موفق به اخذ پروانه کاربر علامت استاندارد نشده باشند به هیچ وجه مجاز به تولید مصالح ساختمانی نیستند و در صورت مشاهده، توقیف و با تولیدکننده، توزیع کننده و مصرف کننده و حتی مهندس ناظر پروژه طبق مقررات برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان نظام مهندسی و سازمان استاندارد استان تهران بیات همچنین از آغاز نظارت بر تولید مصالح ساختمانی با استفاده از گشت های ویژه از بخش تیرچه و بلوک طبق تفاهم نامه همکاری با سازکمان نظام مهندسی خبر داد و گفت: این برنامه از تیرچه و بلوک آغاز شده و طی یک ماه به سایر مصالح ساختمانی تعمیم داده می شود، به طور کلی به دنبال شناسنامه کاملی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان ها هستیم تا مشخص شود کدام تولیدکننده چه نوع مصالحی عرضه کرده است. مدیرکل استاندارد تهران در پاسخ به این سوال پیام ساختمان که مطابق با استانداردهای تعیین شده در کاربرد تیرچه چه ممنوعیت هایی وجود دارد، اظهار کرد: استفاده از پایه در تولید تیرچه، استفاده از جوشکاری های سطحی و تولید تیرچه توسط افراد فاقد صلاحیت ممنوع است و فرایند بارگذاری تیرچه توسط سازندگان تحت نظارت سازمان استاندارد امکان پذیر است. وی با بیان اینکه 400 واحد تولیدی مصالح ساختمانی در استان تهران فعال هستند، افزود: با امضای تفاهمنامه بین سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران و استاندارد تهران به هیچ طریقی مصالح ساختمان غیراستاندارد تولید نخواهد شد. بیات با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون 150 هزار عدد بلوک غیراستاندارد در تهران توقیف شده است، گفت: سال گذشته نیز 600 پرونده در زمینه کالای غیراستاندارد در مراجع قضایی در حال رسیدگی است. برخورد با سودجویان عرضه مصالح غیراستاندارد در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به ورود مصالح ساختمانی غیراستاندارد توسط سودجویان به بازار مصرفی گفت: برخی سودجویان مصالح غیراستاندارد را وارد بازار می کنند و مصرف کنندگان نیز متوجه این مسئله نمی شوند. سعید غفرانی با بیان اینکه در راستای جلوگیری از به کارگیری مصالح غیراستاندارد در ساخت و سازها با سازمان استاندارد استان تهران تفاهمنامه به امضا رسید، افزود: تلاش داریم در قالب این تفاهم نامه به طور جدی از بگارگیری مصالح غیراستاندارد در ساخت و سازها جلوگیری کنیم. گفتنی است، در پایان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره‌ کل استاندارد استان تهران، تفاهم نامه‌ی همکاری را امضا کردند. بر اساس این تفاهم‌نامه، تمام پروژه‌های ساختمانی كه از شهرداری تهران و سایر شهرداری‌های شهرستان‌های استان تهران و مراکز ذیصلاح، پروانه‌ی ساخت اخذ می‌کنند، مجازند فقط از تولیدكنندگان ذیصلاح دارای پروانه‌ استاندارد، مصالح ساختمانی را تهیه و تامین کنند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه