به نام استاندارد به کام غیر استاندارد | پیام ساختمان
1394/04/10

به نام استاندارد به کام غیر استاندارد

چه عواملی باعث می شود تولیدکننده به سمت تولید بی کیفیت که فاقد استاندارد و تأییدیه فنی است ، برود ، بسیار حائز اهمیت است . چون کنترل در این مرحله می تواند ضامن استفاده از مصالح استاندارد و فن آوری های دارای تأییدیه فنی شود .

به نام استاندارد به کام غیر استاندارد

گروه ساخت وساز : همان طور که بار ها اشاره کرده ایم عدم استفاده از مصالح استاندارد یکی از اصلی ترین علل ساخت وسازهای بی کیفیت به شمــار می رود . مصالحی که فاقد حداقل ها می باشند و متأسفانه ازنظر کمی به مراتب بیشتر از مصالح دارای نشان استاندارد در کشور تولید می شود . اینکه چرا این مصالح در کشور ما تا این اندازه طرفدار دارد به چند علت اساسی برمی گردد . اولین و مهم ترین دلیل که باعث شده عده ای از این مصالح در ساختمان هایشان استفاده کنند ، فقدان آگاهی از عواقب استفاده از این محصولات است . بسیاری از مردم به طور طبیعی نمی توانند بین جنس خوب و بد تمیز قائل شوند چراکه اصولا دانش و آگاهی لازم را در این زمینه ندارند . دسته ای دیگر از مردم که عمدتا سازنده و بساز و بفروش هستند ارزان بودن برایشان بر همه چیز ارجحیت دارد و به همین دلیل سراغ اجناس معمولا ارزان و بی کیفیت می روند؛ بنابراین عده ای آگاهانه برای سود بیشتر و عده ای بدون آگاهی از عواقب آن ، مصالح ارزان غیراستاندارد را مورداستفاده قــــــرار می دهند . از قدیم هم گفته اند هیچ ارزانی و گرانی بی دلیل نیست . تولید بی کیفیت ، سنگ اول ساختمان بی کیفیت تا اینجای کار به مصرف کنندگان این مصالح پرداختیم اما بیشتر موضوع گزارش امروز ما را تولیدکننده ها تشکیل می دهند . اینکه چه عواملی باعث می شود تولیدکننده به سمت تولید بی کیفیت که فاقد استاندارد و تأییدیه فنی است ، برود ، بسیار حائز اهمیت است . چون کنترل در این مرحله می تواند ضامن استفاده از مصالح استاندارد و فن آوری های دارای تأییدیه فنی شود . اصولا درصورتی که همه تولیدکنندگان تمام الزامات را رعایت کنند ، مصالح بی کیفیتی در بازار برای خرید وجود نخواهد داشت . حال باید بررسی کنیم که چرا تولیدکننده ها به این سمت نمی روند ؟. پول های هنگفت برای تأییدیه گفته می شود اخذ تأییدیه فنی از مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی و نشان استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران هزینه های زیادی برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت؛ هزینه هایی که فقط مختص یک سال نیست . تولیدکننده برای تمدید تأییدیه در هر دوره ای به مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی مراجعه می کند و مبلغ سنگینی می پردازد ، میزان مبالغ هم متفاوت است . آنگونه که گفته می شود این پول ها از 5 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان در هر بار مراجعه متغیر است . سازمان استاندارد شریک سود تولیدکننده ابوالحسن رامین فر ، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مواد شیمیایی صنعت ساختمان است که به گفته خودش جزو اولین ها یا شاید نخستین کسی بوده که از مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی تأییدیه فنی گرفته است . وی در رابطه با میزان هزینه های اخذ تأییدیه و همچنین نشان استاندارد به خبرنگار پیام ساختمان گفت : هزینه اخذ گواهی هر محصول متفاوت است . البته جدا از پولی که سازمان استاندارد برای تست های اولیه می گیرد ، در ازای فروش سالانه هم باید مبلغی به این سازمان پرداخت شود . تأییدیه مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی هم به این صورت است که ابتدا مبلغی برای آزمایش ها و صدور تأییدیه از تولیدکننده دریافت می شود و در سال های آتی برای تمدید این تأییدیه ، تقریبا رقمی معادل رقم سال اول باید پرداخت شود . متن کامل این گزراش در نشریه شماره 212 پیام ساختمان به چاپ می رسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال
×