هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1394/04/10 گلایه رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ؛

چرا دستورالعمل مجری ذی‌صلاح به ما ابلاغ نشد؟!

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان گفت: وزارت راه و شهرسازی موضوع اجرایی شدن ساختمان توسط سازندگان صاحب صلاحیت را فقط به سازمان نظام‌مهندسی ابلاغ کرده و کاردان‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفتند. اگر ما در نظارت هم صلاحیت نداریم در اجرا که داریم. نکند بازهم سازمان‌های نظام‌مهندسی می‌خواهند مجری ذی‌صلاح را مصادره کنند.


چرا دستورالعمل مجری ذی‌صلاح به ما ابلاغ نشد؟!

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان گفت: با افتخار می‌توانم بگویم که تا حدود 80 درصد اعضای هیئت‌مدیره دوره گذشته سازمان در دوره جدید هم با رأی کاردان‌ها به عضویت هیئت‌مدیره درآمدند و این نشان می‌دهد که علیرغم تأخیر چهارساله در برگزاری انتخابات نظام کاردانی، اعضا به ما اطمینان دارند. مهدی مؤذن در مراسم افطاری سازمان نظام کاردانی استان تهران با بیان اینکه متأسفانه در طول 14 سالی که از فعالیتمان گذشته، وزارت راه و شهرسازی کمکی به ما نکرده است، اظهار داشت: ما تمام تلاش خود را در جهت احقاق حقوق کاردان‌ها و معماران تجربی به کار گرفته‌ایم. وی ادامه داد: در سال 80 که حتی ما را از یک اتاق کوچک که برایمان در نظر گرفته بودند، بیرون کردند، به دنبال خود اثباتی رفتیم و بدون هیچ درآمدی و تنها با حق عضویت اعضا، آموزش و کار‌های فرهنگی توانسته‌ایم خودمان را حفظ کنیم. مؤذن در ادامه گفت: حضور کاردان‌ها در ساخت‌وساز منشأ اثرات مثبت بوده است. نمونه این موضوع را در استان فارس که کاردان‌ها در کنار مهندسان کار می‌کنند شاهد هستیم. ما در استان تهران چگونه باید با سازمان نظام‌مهندسی ارتباط برقرار می‌کردیم؟ چندین بار گفتیم ما برادر کوچک شما هستیم اما متأسفانه نمی‌پذیرند. رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان گفت: وزارت راه و شهرسازی موضوع اجرایی شدن ساختمان توسط سازندگان صاحب صلاحیت را فقط به سازمان نظام‌مهندسی ابلاغ کرده و کاردان‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفتند. اگر ما در نظارت هم صلاحیت نداریم در اجرا که داریم. نکند بازهم سازمان‌های نظام‌مهندسی می‌خواهند مجری ذی‌صلاح را مصادره کنند. مؤذن اظهار داشت: قرار بود به ازای هر مهندس سه کاردان در ساختمان حضورداشته باشد اما متأسفانه امروز خبری از کاردان‌ها در ساختمان نیست و به همین دلیل فرار از مقطع کاردانی و مهندس شدن را شاهدیم. می‌روند. نتیجه اینکه هرم نیروی انسانی ساخت‌وساز وارونه شده است. وی با بیان اینکه تا زمانی که اعتبارنامه در دست ماست، نسبت به اعضای سازمان وظیفه داریم، گفت: از سال 84 عنوان کردند که معماران تجربی باید ساماندهی و درنهایت پروانه اشتغال بگیرند در حال حاضر 6 هزار پروانه به معماران تجربی داده‌ایم اما زمینه اشتغال برای آنها وجود ندارد. لازم به ذکر است اعضای اصلی و علی‌البدل منتخب انتخابات سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران اعتبارنامه‌های خود را از مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی دریافت کردند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه