هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1394/04/03 گزارش پیام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر

مهندس ناظر بود یا نبود؟

شاید به جرات بتوان گفت فقدان نظارت عامل اصلی عدم اجرای کیفی تمام طرح‌های مصوب کشور است. در صنعت ساختمان نیز فقدان نظارت مستمر از طرف مهندسان ناظر یکی از عمده‌ترین ضعف‌ها به شمار می‌رود که باعث شده ساختمان‌ها با حداقل کیفیت ساخته شوند.


مهندس ناظر بود یا نبود؟

گروه ساخت‌وساز: شاید به جرات بتوان گفت فقدان نظارت عامل اصلی عدم اجرای کیفی تمام طرح‌های مصوب کشور است. در صنعت ساختمان نیز فقدان نظارت مستمر از طرف مهندسان ناظر یکی از عمده‌ترین ضعف‌ها به شمار می‌رود که باعث شده ساختمان‌ها با حداقل کیفیت ساخته شوند. وضعیت نظارت آنقدر ضعیف شده که گاهی اوقات مهندس ناظر حاضر نیست از آغاز تا انتهای فرایند ساخت حتی برای یک‌بار در محل پروژه حاضر شود که البته این بی‌مسئولیتی برخی مواقع به مذاق سازندگان و مالکانی که دنبال سوءاستفاده از وضعیت هستند، خوش می‌آید. در ادامه تهیه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر تهران سراغ چند ساختمان در حال ساخت رفته‌ایم و وضعیت نظارت آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. گزارش این شماره را از نظر می‌گذرانیم: مالکان سلب توفیق شده‌اند نخستین پروژه، ساختمانی بود که به گواه مالک چهار ماه از ساخت آن گذشته بود. از حضور مهندس ناظر در ساختمان پرسیدیم که پوزخندی زد و گفت: حدود چهار ماه پیش و زمانی که کار گود‌برداری ساختمان را شروع کرده بودیم چشم‌مان به جمال نورانی ایشان روشن شد. از آن زمان تاکنون سلب توفیق شده‌ایم. کسی هم نیست از او بپرسد چرا سر ساختمان حاضر نمی‌شوید. خدا وکیلی اگر نشریه از شما مطلب نخواهد و حقوقتان هم به راه باشد،‌ حاضرید بیایید داخل این گردوخاک از من مصاحبه بگیرید؟ قطعاً نه. وی افزود: نظارت برای یک صدم مهندسان ناظر شغل نیست و بیشتر آنها جاهای دیگری مشغول به کار هستند؛ جالب اینکه همیشه هم می‌گویند چرا حق‌الزحمه نظارت ما کم است و با این پول‌ها نمی‌شود نظارت کرد. جا دارد به مهندسان ناظر عزیز عرض کنم که مگر شما در ازای پولی که می‌گیرید همین شش مرحله نظارت را که در مجموع 6 ساعت زمان نمی‌خواهد، انجام می‌دهید که توقع دارید حق نظارت شما را بالا ببرند؟ اصلاح شاخه و برگ چند خیابان آن‌طرف‌تر سراغ ساختمانی رفتم که سازنده آن معتقد بود؛ مهندسان ناظر توانایی لازم را ندارند. وی به پیام ساختمان گفت: من مهندس ناظری در این ساختمان دارم که باور کنید لازم است همین‌جا برایش میز و صندلی بگذارم و ساختمان را توضیح بدهم. تصور کنید این بنده خدا می‌خواهد تخلفات من را بگیرد درحالی‌که با همان علم خودش می‌توانم سرش کلاه بگذارم. از سازنده در مورد میزان تقصیر سازمان نظام‌مهندسی در ضعف نظارت پرسیدم که پاسخ داد: سازمان نظام‌مهندسی هم ازنظر من مقصر 100 درصد نیست چون ناظر نظارت کرده و گزارش را به شهرداری ارائه می‌کند. اما سیستم از اساس غلط است و حالا در چارچوب این سیستم غلط مباحثی برای اصلاح مطرح می‌شود. درحالی‌که این اصلاحات، اصلاح شاخه و برگ است و کارساز نیست. متن کامل این گزارش در نشریه شماره 212 پیام ساختمان به چاپ می رسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه