هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > ساختمان > گردشگری و میراث فرهنگی 1394/02/24 خانه بروجردی ها نمونه ای بی بدیل از ذخیره انرژی در ایران

ذخیره انرژی ؛ اولویت معماری سنتی ایران

طراحی این بنا طوری صورت گرفته است که از سطح خیابان به میزان قابل‌توجهی پایین‌تر است به شکلی که با گذشتن از در ورودی و هشتی اول با 20 پله به حیاط می‌رسیم با ورود به حیاط و تفاوت دمایی که حس می‌شود دلیل این پایین‌تر از سطح ساخته‌شدن را درک می‌کنیم.


ذخیره انرژی ؛ اولویت معماری سنتی ایران

کاشان با سه شهر جهان خواهرخوانده است: شهر اومئا سوئد ، شهر کازانلیک بلغارستان ،سبزوار ایران؛ از بناهای تاریخی مهم کاشان می‌توان به مناره زین الدین،آرامگاه سلطان عطابخش، حمام فین، مسجد جامع، مدرسه سلطانی، مسجد آقابزرگ، قلعه جلالی، حمام سلطان امیراحمد و کاروانسرای امین الدوله اشاره کرد. از میان نوزده عمارت تاریخی ثبت ملی کاشان، پیام ساختمان معماری خانه بروجردی‌ها را به‌عنوان یکی از نمونه‌های بی‌بدیل که در آن مبحث «ذخیره انرژی» به‌درستی به کارگرفته شده است، مورد واکاوی قرار می‌دهد. کاشان شهر گرمسیری است و معماران این شهر برای «ذخیره انرژی» و جلوگیری از هدر رفت آن باهدف جلوگیری از گرما و سرمای شدید و رساندن دمای خانه تا حدی که برای ساکنین آن مطلوب باشد اقدام به طراحی و ساخت این بنا کردند. مهم‌ترین موضوع مدنظر معماران کاشانی برای ساختن خانه در این منطقه گرمسیری وجود حداقل یک حلقه چاه با ظرفیت کافی برای تأمین آب موردنیاز به مدت طولانی ، بوده است. خانه بروجردی‌ها بر اساس اقلیم ساخته‌شده است، مبحث انرژی و تأمین گرمایش و سرمایش برای معماران ایران‌زمین از قدیم‌الایام موردتوجه بوده است به همین دلیل است که خانه‌ها در یک خندق مانند ساخته‌شده‌اند. دورتادور عمارت حفاری انجام‌شده و جریان آبی که از دو حلقه چاه این عمارت مشروب می‌شود در تونل اطراف آن در جریان است و باد گرم از طریق بادگیرها که در مختصات خاصی در بلندترین قسمت از این بنا ساخته‌شده،وارد این تونل‌ها شده و با برخورد هوای گرم به آب خنک همچون برخورد باد با توربین کولرهای آبی عمل کرده، خنک شده و با جریان یافتن در سراسر بنا فضای مطبوعی را در فصل گرم برای ساکنان آن فراهم می‌کند. طراحی این بنا طوری صورت گرفته است که از سطح خیابان به میزان قابل‌توجهی پایین‌تر است به شکلی که با گذشتن از در ورودی و هشتی اول با 20 پله به حیاط می‌رسیم با ورود به حیاط و تفاوت دمایی که حس می‌شود دلیل این پایین‌تر از سطح ساخته‌شدن را درک می‌کنیم.تعدادی از اتاق‌ها زمستان نشین و تعدادی تابستان نشین است. موضوع نگه‌داشتن انرژی در زمستان معماران این بنا را بر آن داشت که اتاق‌ها را در قسمت زمستان نشین رو به آفتاب بسازند.اتاق‌های زمستان نشین طوری ساخته‌شده که در تمام طول روز از تابش نور و گرمای خورشید بهره‌مند‌می شود . 50 پله نسبتاً بلند و آجری با عرض حدود 3 متر حیاط را به زیرزمین متصل می‌کند. زیرزمین فضایی با دیوارهایی از جنس آجر با معماری زیبا و تخت‌هایی برای استراحت اهالی خانه در روزهای گرم و طاقت‌فرسای تابستان است. در ارتفاع نسبتاً بالاتر از سطح زیرزمین، بالکنی دورتادور که با ستون‌هایی بلند ثابت‌شده است، وجود دارد که به آن پیر نشین می‌گویند، در واقع قسمت پیرنشین دارای ورودی جداگانه‌ای است، ورودی قسمت پیرنشین از حیاط است که بدون هیچ پله‌ای قابل‌دسترسی به محیط خنک زیرزمین برای سالمندان باشد .پیر نشین مکانی بوده که بزرگان مجلس و سالمندان به‌راحتی می‌توانستند به آن مکان دسترسی داشته باشند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه