شهرداری مقابل قانون نیست | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

1393/07/07

شهرداری مقابل قانون نیست

شهرداری‌ها مقابل قانون نیستند بلکه بیشتر مشکلات شهرداری ازآنجا نشئت می‌گیرد که نگران اجرای صوری قانون از سوی نظام‌مهندسی هستند.

شهرداری مقابل قانون نیست

گروه ساخت‌وساز: علیرغم اینکه حدود 20 سال از تصویب قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان می‌گذرد، اما بخش‌های مهمی از این قانون اجرانشده و بسیاری از طرح‌های اجرایی توسط سازمان نظام‌مهندسی خارج از چارچوب قانون بوده و محل مناقشه مهندسان و صاحب‌نظران است. حتی عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در هفدهمین اجلاس نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان عنوان کرد که آنچه از این قانون اجرا می‌شود تنها کنترل ساختمان بوده و نظام‌مهندسی به‌عنوان بخش اصلی این قانون مورد بی‌توجهی قرارگرفته است. عزت‌الله فیلی، عضو اسبق شو.رای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور و سردبیر کنونی نشریه شمس( نشریه داخلی نظام‌مهندسی ساختمان) یکی از کسانی است که سابقه طولانی در نظام‌مهندسی دارد. به همین دلیل پیام ساختمان سراغ این مهندس باتجربه رفته و گفتگویی با وی ترتیب داده که در زیر می‌آید. پیام ساختمان: با توجه به اینکه حدود 20 سال از قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان می‌گذرد، این سازمان را تا چه اندازه موفق می‌دانید؟ در کشورهای توسعه‌یافته حدود 100 سال است که قانونی شبیه به نظام‌مهندسی ساختمان اجرا می‌شود و در حال حاضر به مرحله شکوفایی رسیده است. این قانون در کشور ما حدود 20 سال است که اجرایی شده و نسبت به دنیا بسیار نوپاست و برای اجرای کامل آن حداقل 30 سال زمان می‌خواهیم. پاره‌ای مشکلات باعث عدم اجرای این قانون و در بهترین حالت تحقق 50 درصدی آن شده که البته نظام‌مهندسی در عدم تحقق آن کم‌ترین سهم را دارد. یکی از عمده‌ترین مشکلات موضوع اقتصاد و معیشت مردم است. در پروژه‌های عمرانی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان به‌خوبی اجرا می‌شود اما در پروژه‌های شهری و بخش خصوصی پیشرفت‌ها به‌کندی اتفاق می‌افتد چرا که مردم به دنبال مسکن نیستند بلکه به دنبال سرپناه بوده و از حداقل مصالح باکیفیت استفاده می‌کنند. پیام ساختمان: شهرداری‌ها چقدر در عدم اجرای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان نقش دارند؟ منکر اینکه برخی شهرداری‌ها و حتی شورای شهر ممکن است دستورالعمل‌هایی داشته باشند که با قانون منافات داشته باشد، نیستم اما به‌طورکلی شهرداری‌ها در مقابل قانون نیستند بلکه بیشتر مشکلات شهرداری ازآنجا نشئت می‌گیرد که نگران اجرای صوری قانون از سوی نظام‌مهندسی هستند. بخشی از دلایل عدم اجرای شناسنامه فنی ساختمان از طرف شهرداری‌ها به همین موضوع برمی‌گردد و همان‌طور که اشاره کردم دلیل دیگر آن‌هم مربوط به وضعیت اقتصادی مردم است و به‌هرحال برای طبقات فرودست جامعه که ترجیح می‌دهند با حداقل کیفیت و هزینه ساخت‌وساز کنند، شناسنامه فنی هزینه‌هایی را به همراه دارد. پیام ساختمان: انتقادی که به نظام‌مهندسی وارد می‌شود این است که گفته می‌شود نظام‌مهندسی به سمت پول‌محوری حرکت می‌کند. نظر شما در این رابطه چیست؟ نظام‌مهندسی پول‌محور نیست. بزرگان و قدمای نظام‌مهندسی ساختمان با آمدن پول به سازمان مخالف بودند چراکه اعتقاد داشتند آمدن پول به این سازمان باعث فساد می‌شود. عمده این تصور ازاینجا ناشی می‌شود که برخی از نظام‌مهندسی‌ها برای قطع رابطه مالی ناظر و مالک تصمیم گرفتند پول را در حساب نظام‌مهندسی نگهداری کنند و از آنجا به ناظر پرداخت کنند. بنده با این طرح مخالفم و اعتقاد دارم که باید راهکاری برای این قطع رابطه مالی مالک و ناظر اندیشیده شود که صرفاً فنی باشد. متن کامل این گفتگو در نشریه شماره 194 پیام ساختمان به چاپ می‌رسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال