هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > انبوه سازان ، پیمانکاران و تعاونی ها 1393/07/03 دبیر کانون سراسری انبوه سازان:

انبوه‌سازی نیاز بشر امروز است

انبوه سازان ساختمان و مسکن کشور بر آنند تا «اولین همایش سالانه انبوه‌سازان ایران» را در چهاردهم مهرماه سال جاری برگزار کنند. این روز به خاطر تقارن با روز جهانی بشر انتخاب شده است


انبوه‌سازی  نیاز بشر امروز است

انبوه سازان ساختمان و مسکن کشور بر آنند تا «اولین همایش سالانه انبوه‌سازان ایران» را در چهاردهم مهرماه سال جاری برگزار کنند. این روز به خاطر تقارن با روز جهانی بشر انتخاب شده زیرا – به گفته مهندس فرشید پورحاجت - انبوه سازان باور دارند برای حل مشکل اسکان بشر امروز، چاره ای جز انبوه سازی نیست. به همین منظور با دبیر کانون سراسری انبوه سازان گفتگو کردیم. چه نیازی انبوه سازان را به سمت برگزاری چنین همایشی برد؟ یکی از مهمترین اهداف برگزاری این همایش بی شک تقویت جایگاه انبوه سازی در جهت احیای سکونت‌گاه‌های رسمی و غیررسمی و بافت های فرسوده شهری است. توجه داشته باشید بنابر آمارهای ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد تا سال2030 دو سوم مردمان جهان را شهرنشینان تشکیل می دهند. بنابراین جامعه ایرانی نیز با شتاب در طول سه دهه گذشته همراه با فرآیند نوسازی، از روستانشینی فاصله گرفته و گام به سوی شهرهایی نهاد که تحمل پذیرش چنین جمعیتی را نداشت. از همین رو عمدتأ در کلان شهرها شاهد هجوم این جمعیت به حاشیه شهر و تشکیل زاغه نشینی و سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها بوده ایم؛ به طوری که گاه میان حاشیه با متن بافت شهری فاصله چشمگیر طبقاتی و بی عدالتی مشاهده می شود. یکی از اهداف کانون سراسری انبوه سازان به عنوان بزرگترین متولی بخش خصوصی در امر مسکن و خانه سازی طرح این دغدغه ها و چالش های پیش روی در جامعه شهری ایران است که امیدواریم در این همایش به راهکارهای مناسب برای ایجاد شهرهای متناسب با شأن، قدر و منزلت ملت بزرگ ایران دست یافته و همچنین با شناسایی بسترهای مناسب برای رسیدن به شهر «امن و عادلانه» که مد نظر سازمان ملل در گرامی‌داشت روز جهانی اسکان بشر است نتایجی مفید و مؤثر به حال جامعه یافت شود. فکر می‌کنید برگزاری این همایش در رفع چه مسائل و مشکلاتی به انبوه‌سازان کشور کمک خواهد کرد؟ با تشکیل دبیرخانه دائمی برای این همایش می توانیم با همکاری مسوولان دولتی و نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل با نیازسنجی مناسب و رفع مهمترین دغدغه جامعه ایرانی که همانا زندگی کردن در خانه امن است دست یابیم. لازم به ذکر است که مهمترین رئوس و برنامه های این همایش عبارتند از: 1. طرح جامع مسکن 2. بهینه سازی و کاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها 3. تأمین منابع مالی در پروژه های انبوه سازی مسکن 4. نقد و بررسی وضعیت مسکن در دولت های نهم و دهم 5. احیا و به سازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و سکونت گاه های غیررسمی و حاشیه نشینی این همایش فرصت مغتنمی خواهد بود تا تولیدکنندگان مصالح و فن آوری های نوین صنعت ساختمان از طریق تبادل نظر و ایجاد ارتباطات مؤثر با انبوه سازان گام های مفید و مؤثری بردارند. یکی از مشکلات صنعت ساختمان ما طرح مسکن مهر است که به نوعی به کارنامه انبوه سازان الصاق شده است در این خصوص چه نظری دارید؟ مسکن مهر دارای مزیت هایی برای جامعه بود از جمله برخی از سازندگان خرد توانستند با استفاده از این موقعیت استثنایی وارد پروژه های انبوه سازی شوند و تجارب مفیدی در این عرصه کسب نمایند.همچنین مسکن مهر توانست در برخی مواقع باعث رونق صنعت ساختمان و ایجاد اشتغال، کارآفرینی و تولید و خانه دار شدن تعداد زیادی از خانوارهای بدون مسکن شود هر چند در این مسیر با توجه به روبرو شدن کشور با تحریم های بین المللی، افزایش ناگهانی قیمت مصالح و ... در اجرا با مشکلاتی روبرو شد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه