نقش معماری در پیشگیری از وقوع جرم | پیام ساختمان
1393/03/21

نقش معماری در پیشگیری از وقوع جرم

جرم شناسان امروزی اعتقاددارند؛ عکس العمل در مقابل اختلاف طبقاتی یکی از انگیزه های مهم جنایتکاران، به ویژه سارقان است. این انگیزه با بناهای درونگرای معماری ایرانی به حداقل می رسد. سادگی در نمای بیرونی و پرهیز از تزئینات و فخرفروشی های وسوسه انگیز، به وضوح در خانه های ایرانی قابل پیگیری است.

نقش معماری در پیشگیری از وقوع جرم

دکتر سعید فلاح فر، معمار ، پژوهشگر و استاد دانشگاه می گوید:موضوع نقش معماران در کاهش جرم از سه منظر متفاوت قابل بررسی است. در بخش اول باید به آنچه در آن معماری به طور مستقیم، تحت عنوان دفاع غیرعامل، در جلوگیری از جرم و جنایت موثر است، پرداخت. وی ادامه داد:معماری هم در مقیاس تک بنا و هم در مقیاس شهری، ساز و کارهایی برای ایجاد امنیت پیش بینی می کند. مهار مهاجمین و سارقین، نوعی مقابله با جرم و جنایت است. کالبد معماری، کاربر را، علاوه بر خطرات طبیعی و اقلیمی، در برابر خطرات انسانی و جنایی هم محافظت می کند. از طراحی قلعه ها و ساخت دیوارها تا جزئیاتی مثل در و پنجره ها و حتی ترفندهایی مثل دالان ها و پله ها، پلان بسته و ... همه و همه در این راستا واقع می شوند. در معماری ایرانی، خانه سمبل امنیت خانواده است و قلعه ها و باروها نشان امنیت شهر. عناصر شهری دیگری هم مثل کوچه های باریک و پیچ در پیچ، ساباط ها و... هم کارکردهای حفاظتی مخصوص به خود را دارند. دکتر فلاح فر، در خصوص بخش دوم نیز گفت:بخش دوم مربوط به کاهش انگیزه های جرم است. حفظ حریم خانواده در مقابل وسوسه های جنایی، در معماری ایرانی، ضامن جان و مال و ناموس ایرانیان بوده است. تأمین فضاهای لازم برای اعضای خانواده، سلسله مراتب دسترسی به کانون خانواده و ... نمی تواند در کاهش طمع دست درازان بی تأثیر باشد. مثال های دیگری هم هست که از نگاه روانشناسی و جامعه شناسی قابل تطبیق با گونه های معماری است. از جمله جرم شناسان امروزی اعتقاددارند؛ عکس العمل در مقابل اختلاف طبقاتی یکی از انگیزه های مهم جنایتکاران، به ویژه سارقان است. این انگیزه با بناهای درونگرای معماری ایرانی به حداقل می رسد. سادگی در نمای بیرونی و پرهیز از تزئینات و فخرفروشی های وسوسه انگیز، به وضوح در خانه های ایرانی قابل پیگیری است. وی در پایان گفت:سومین بخش، که از اهمیت مضاعفی برخوردار است؛ موضوع مدیریت و ارتقای فرهنگی به واسطه توانایی و نفوذ فراگیر معماری است. معماری با روابط کالبدی و جاذبه های بصری، ایجاد تعادل روانی در جامعه، افزایش احساس هویت ملی و تعلق خاطر اجتماعی، توسعه زیبایی شناسی و در نتیجه ارتقای مکارم اخلاقی و... پیوستگی های جمعی را تقویت و توان رفتاری جامعه و افراد جامعه را نهادینه می کند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال
X