هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1393/06/12 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران:

آقای آخوندی حضور ذهن ندارند

طرح ارجاع کار در قانون آمده و ما نمی‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در 80 درصد نظام‌مهندسی‌ استان‌ها ارجاع کار از طریق نظام‌مهندسی انجام می‌شود. در قانون هم آمده است که از نظر مالی باید رابطه مالک و ناظر قطع شود. به نظرم همین که حدود 20 سال از تصویب قانون گذشته است، باعث شده که آقای آخوندی حضور ذهن نداشته باشند که چنین موضوعی را عنوان کردند


آقای آخوندی حضور ذهن ندارند

گروه ساخت‌وساز: نظام‌مهندسی ساختمان یکی از تشکل‌هایی است که اگر وظایف و اختیارات تعریف شده آن به عمل درآید، قطعاً تأثیر زیادی در کیفیت صنعت ساختمان خواهد داشت. با وجود گذشت حدود 20 سال از آغاز به کار نظام‌مهندسی تاکنون بخش‌های اندکی از قانون اجرا شده و عمده آن مسکوت مانده است. در رابطه با برخی مسائل صنعت ساختمان از جمله طرح ارجاع کار نظارت و همچنین میزان موفقیت نظام‌مهندسی گفتگویی با سعید غفرانی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران ترتیب داده‌ایم که در زیر آمده است. پیام ساختمان: گفته می‌شود طرح ارجاع کار نظارت در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان آمده است. چرا جناب آقای آخوندی در اجلاس هفدهم مخالفت شان را با این طرح اعلام نمودند؟ تردید نکنید که طرح ارجاع کار در قانون آمده و ما نمی‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در 80 درصد نظام‌مهندسی‌ استان‌ها ارجاع کار از طریق نظام‌مهندسی انجام می‌شود. در قانون هم آمده است که از نظر مالی باید رابطه مالک و ناظر قطع شود. به نظرم همین که حدود 20 سال از تصویب قانون گذشته است، باعث شده که آقای آخوندی حضور ذهن نداشته باشند که چنین موضوعی را عنوان کردند. بنده هم این صحبت را در اجلاس نظام‌مهندسی از آقای وزیر شنیدم. جناب دکتر آخوندی به موضوع نظام‌مهندسی عمیق‌تر و بلند پروازانه‌تر نگاه می‌کنند که البته درست هم می‌فرمایند. نظام‌مهندسی باید فراتر از کنترل ساختمان باشد؛ باید شهر را مهندسی کنیم. پیام ساختمان: با توجه به پیوستگی نظام‌مهندسی با کیفیت مصالح ساختمانی به نظر می‌رسد سازمان ملی استاندارد تا حدودی از وظایف خودش فاصله گرفته است، نظر شما در این رابطه چیست؟ اینکه مردم از کالاهای استاندارد استفاده نمی‌کنند به این دلیل است که از مزایای آن بی‌خبر هستند و در این رابطه رسانه‌ها باید به مردم اطلاع‌رسانی کنند؛ به‌عنوان‌مثال اگر مقررات ملی ساختمان و مبحث 19 رعایت شود شاید در ابتدای ساخت‌وساز هزینه‌ها تا 10 درصد افزایش یابد اما در مدت کوتاهی این پول برگشت پیدا می‌کند ضمن اینکه آرامش ایجاد می‌شود. البته عده‌ای هم برای کسب سود بیشتر به دنبال سوءاستفاده هستند تا کالایی ارزان و بی‌کیفیت تولید یا استفاده کنند که باید جلوی آن گرفته شود. ما اخیراً جلسه‌ای با سازمان ملی استاندارد استان تهران داشتیم و بسیار خوشحالیم که مسئول این سازمان به تمام مصالح احاطه دارد و همین بارقه‌های امید را زنده کرده است. پیام ساختمان: نظرتان راجع به عملکرد سازمان نظام‌مهندسی در طول این 20 سال چیست؟ به جرات می‌گویم که سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در مقایسه با عمری که دارد، هیچ زمانی به این قدرت نبوده است. الآن این سازمان به‌صورت قانونی به ساخت‌وسازها ورود پیدا کرده و روزبه‌روز قدرتمندتر می‌شود. امیدوارم به کسی برنخورد اما قبل از ما سازمان نظام‌مهندسی مرده بود. ما این سازمان مرده را زنده کردیم و البته تا اجرای کامل قانون هم قانع نیستیم. معتقدم ما خیلی خوب کار کردیم.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه