تغییر شرایط عمومی پیمان | پیام ساختمان
1393/04/23

تغییر شرایط عمومی پیمان

ما به دنبال این هستیم که تغییراتی در شرایط عمومی پیمان به نفع پیمانکاران داده شود که در حال طی کردن مراحل نهایی خود است.

تغییر شرایط عمومی پیمان

عضو انجمن شرکت های راه سازی ایران نیز گفت: عمدتاً پیمان های ما بر اساس طرح ها و بودجه های عمرانی است و ناظر بر رابطه پیمانکار و کارفرما شرایط عمومی پیمان است که البته معتقدم وضعیت خوبی ندارد. ما به دنبال این هستیم که تغییراتی در شرایط عمومی پیمان به نفع پیمانکاران داده شود که در حال طی کردن مراحل نهایی خود است. در صورت اصلاح این روند اجحاف هایی که در حق پیمانکاران می شود، به حداقل می رسد. غلامرضا منفرد در گفتگو با پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: عمدتاً این نابرابری ها موقعی حادث می شود که کارفرما و پیمانکار به اختلاف می خورند. در برخی پروژه ها قراردادها در زمان معین به اتمام نمی رسد و در ادامه قرارداد گاهی شرایطی به وجود می آید که پیمانکار راضی نیست ولی درعین حال مجبور به ادامه شرایط است. اگر پروژه روال عادی خودش را طی کند، نیازی به مراجعه به مراجع حقوقی نداریم. البته نمی توان گفت که همیشه در حق پیمانکاران اجحاف می شود. کارفرما هم به نظر خودش دفاعی برای این ماجرا داشته و دلایل خاص خودش را دارد که ممکن است همیشه هم بی ربط نباشد. ما باید گاهی اوقات خودمان را در جایگاه کارفرما قرار دهیم. حتی در برخی موارد نادر تعدادی از پیمانکاران وارد قراردادهای رانتی می شوند. بدین صورت قیمت ها را غیرواقعی ارائه می دهند، بعد که در مناقصه برنده شدند با توجه به شرایطی که در جناح کارفرما دارند شرایط را تغییر می دهند و به پولشان می رسند. البته به ندرت این موضوع دیده می شوند. وی اضافه کرد: قراردادها بر اساس یک سری ضوابط است و فرم قراردادها بر اساس شرایط عمومی پیمان تهیه می شود اما ممکن است در نوع پرداخت ها تغییراتی به وجود بیاید. مثلاً عنوان کنند که برای این قرارداد پیش قرارداد نمی دهیم. حتی کارفرما ها هم نمی توانند شرایط عمومی پیمان را تغییر دهند مگر در تفسیر که البته در خیلی از محاکم کارفرما محکوم شده است. منفرد در رابطه با اینکه کارفرماها در شرایط خصوصی پیمان هم حرف اول و آخر را می زنند، گفت: کمتر از 10 تا 15 درصد پروژه ها به اختلاف می خورند و در این حالت قوانین بیشتر طرفدارکارفرماست.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال