هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1393/04/09 رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد:

در کار نقشه‌برداران دخالت می‌کنند

در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان شرح وظایف نقشه‌برداران معین‌شده اما در هر استان به یک‌شکل اجرا می‌شود و به‌تبع میزان آیتم‌هایی که اجرا می‌شود هم هزینه دریافت می‌گردد.


در کار نقشه‌برداران دخالت می‌کنند

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد و عضو گروه نقشه‌برداری هفدهمین اجلاس شورای مرکزی گفت: یکی از مهم‌ترین خواسته‌های اعضاء، حضور یکی از نقشه‌برداران در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان است. اینکه رشته‌های دیگر در مورد نقشه‌برداری نظر بدهند، درست نیست. عیسی شهامت در گفتگو با پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات ما دخالت رشته‌ها و تخصص‌ها در کار همدیگر است. برخی از رشته‌ها به خاطر گستردگی حوزه فعالیت این حق را برای خودشان قائلند که به برخی رشته‌ها ورود کنند. همچنانکه در بعضی استان‌ها اعضای هیئت‌مدیره مصوبه‌هایی داشتند که مخالف اهداف قانون نظام‌مهندسی است و تأکید کردیم که در قطعنامه پایانی اجلاس آورده شود. شهامت ادامه داد: همچنین بخشی از برنامه‌ها و مصوبات از طرف وزارت راه و شهرسازی بدون هماهنگی با شورای مرکزی و سازمان نظام‌مهندسی استان‌ها صادر می‌شود و متأسفانه ملاک عمل قرار می‌گیرد. درحالی‌که قانون به‌صراحت می‌گوید : باید یک نفر از گروه شهرسازی ،یک نفر نقشه‌بردار، یک نفر از گروه گرافیک و... در هیئت‌مدیره استان‌ها باشند و نفرات بعدی باید از بین نفراتی که بالاترین رأی را آورده‌اند، انتخاب شوند و ربطی به رشته ندارد اما متأسفانه تعداد هیئت‌مدیره از این قانون تبعیت نمی‌کند. رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: متأسفانه این موضوع در شورای مرکزی هم رواج پیدا کرده و از سه رشته شهرسازی، گرافیک و نقشه‌برداری فقط یک نفر حضور دارد درصورتی‌که بین تمامی رشته‌ها هیچ تفاوتی نباید وجود داشته باشد. وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در جلسه مطرح شد هماهنگی شرح خدمات و تعرفه‌های مهندسان نقشه‌بردار بود. در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان شرح وظایف نقشه‌برداران معین‌شده اما در هر استان به یک‌شکل اجرا می‌شود و به‌تبع میزان آیتم‌هایی که اجرا می‌شود هم هزینه دریافت می‌گردد. شهامت در پایان گفت: موضوع دیگری که مورد بررسی قرار گرفت نحوه ابلاغ تعرفه هفت رشته نظام‌مهندسی است. متأسفانه استانداری‌ها، ادارات کل راه و شهرسازی و شهرداری اعمال‌نفوذ کرده و تعرفه‌ها را کم و زیاد می‌کنند. پیشنهاد ما این بود که همزمان که تعرفه‌ها از طرف شورای مرکزی اعلام می‌شود، وزارت کشور آن را به استانداری ابلاغ کند تا ملاک عمل قرار گیرد یا اینکه طی یک صورت‌جلسه وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای مرکزی آن را امضاء کنند تا این دستورالعمل برای تمام استان‌ها لازم‌الاجرا باشد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه