هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > ساختمان > گردشگری و میراث فرهنگی 1393/04/07 عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با پیام ساختمان ضروری دانست:

شبکه مستند برای تاریخ کهن ایران

سازمان میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری از یک جایگاه تخصصی برخوردار است و نباید در وادی سیاسی قرار گیرد .هر زمان که از این سازمان به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده شود، متضرر خواهد شد و نمی توان ازخروجی آن انتظار حل مسائل فرهنگی و گردشگری و بافت تاریخی را داشت.


شبکه  مستند برای تاریخ کهن ایران

محمد حسن آصفری، نماینده مردم اراک و کمیجان و خنداب از استان اراک درمجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: فرهنگ دینی و تاریخ گرانبهای اسلام، از چنان غنایی برخوردار است، که اگرتبلیغات گسترده درخصوص تاثیراین مذهب با تاریخ ایران در سطح دنیا انجام گیرد، علاقه مندان بسیار زیادی را به سمت خود خواهد کشاند، و این موضوع با ایجاد شبکه ای مستند، برای بیان تاریخ کهن ایران بسیار چشمگیر و ضروری است. وی در گفتگو با پیام ساختمانافزود: در حال حاضر یک شبکه رسانه ای، با زبان های مختلف برای معرفی صنایع دستی و نیز مباحث فرهنگی ایران، در سطح دنیا وجود ندارد و نیاز است، رایزن های فرهنگی ما در خارج از کشور در کنار وظایف محوله، به این امر نیز توجه داشته باشند تا گردشگران هم قبل از ورود به کشور اطلاعات و آشنایی کامل را با اصول و قواعد اسلامی بدانند تا با شرایط مناسب تری در کشور حضور یابند. وی گفت: متاسفانه نگاه صرفا دولتی سبب شده که سازمان میراث فرهنگی وصنایع دستی کشور، نتواند آنطور که باید جایگاه خود را پیدا کند، لذا اعتقاد دارم یکی از مجموعه هایی که در بحث خصوصی سازی می توان از آن استفاده و بهره لازم را برد؛ صنعت گردشگری است. این عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری از یک جایگاه تخصصی برخوردار است و نباید در وادی سیاسی قرار گیرد و هر زمان که از این سازمان به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده شود، متضرر خواهد شد و نمی توان ازخروجی آن انتظار حل مسائل فرهنگی و گردشگری و بافت تاریخی را داشت. وی یادآور شد: ما اکنون مراجعات زیادی را در حوزه های انتخابیه خود ازهنرمندان مختلفی چون معرق کار و قلم زن و نیز دیگرهنرمندان با توانایی بالقوه را داریم که متاسفانه به دلیل عدم ساماندهی توسط مسئولان این حوزه، این افراد نمی توانند آثار و فعالیت های خود را آنگونه که باید در جامعه و سطح بین الملل معرفی کنند. این نماینده مجلس تاکید کرد: یکی از وظایف سازمان میراث فرهنگی، معرفی تاریخ هزاران ساله کشور ایران است، امروزه صنعت توریسم در مقابل صنایعی مانند نفت، حرف برای گفتن دارد، همانطور که در سطح دنیا مشاهده می شود؛ برخی از کشورها که فاقد درآمد نفت هستند، از کنارصنعت توریسم به درآمدهای بسیار بالایی دسترسی پیدا کرده اند، ولی کشور ما به دلیل عدم برنامه ریزی و مدیریت نتوانسته است از این فرصت استفاده کند. محمد حسن آصفری افزود: به دلیل تغییراتی که دردولت یازدهم در ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت، لذا ما هنوز برنامه ای آنچنان که در راستای اقدامات و وظایف این سازمان انتظار می رود، در استان و حوزه انتخابیه خود ملاحظه نکردیم و به همین دلیل نمی توان ارزیابی شاخصی را از این سازمان در این دوره ذکر کرد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه