مشکل ما سهل انگاری مهندسان اجرایی است | پیام ساختمان
1393/04/03 رئیس سابق سازمان نظام مهندسی اردبیل در گفتگو با پیام ساختمان:

مشکل ما سهل انگاری مهندسان اجرایی است

در سراسر کشور نحوه اجرای سازه ها با اصول فنی پیشرفت تصاعدی داشته و تنها مشکل ما ، سهل انگاری مهندسان اجرایی است. یعنی اگر ما دقت در انجام کار داشته باشیم از استانداردهای جهانی هم جلو می زنیم.

مشکل ما سهل انگاری مهندسان اجرایی است

در حاشیه برگزاری اجلاس هفدهم هیئت های عمومی سازمان نظام مهندسی فرصتی فراهم شد تا با دکتر هوشیار ایمانی، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی اردبیل در خصوص موضوعات مختلف گفتگویی داشته باشیم: یکی از دغدغه های رئیس سازمان نظام مهندسی،کیفیت پایین مصالح ساختمانی و عمر کم ساختمان ها است.در این زمینه چه نظری دارید؟ این موضوع ناشی از عوامل مختلفی است که عبارتند از :مصالح غیراستاندارد، عدم به کارگیری کارگران دوره دیده،عدم نظارت تمام وقت بر ساخت پروژه ها و تعهد نداشتن برخی مهندسان نسبت به اجرای نقشه های مصوبی است که با اصول فنی طراحی شده باشند. همچنین عدم استفاده از ماشین آلات ساختمانی به روز و مدرن از مسائلی است که در این امر دخیل است.مسئله دیگر تأمین مالی و سرمایه در پروژه هاست به گونه ای که گاه شاهد هستیم یک پروژه با مشکل تأمین منابع مالی روبه رو شده و نیمی از پروژه با یک نوع مصالح و نیمی دیگر با مصالح دیگر ساخته می شود و این کار کیفیت ساخت وساز را پایین می آورد.پیشنهاد می کنم شهرداری ها قبل از صدور پروانه ساخت، میزان اعتبار در نظر گرفته شده از طرف کارفرما برای پروژه را بسنجند و کارفرما و ناظر در یک محاسبه مشترک میزان سرمایه موردنیاز را مشخص کنند. عملکرد سازمان نظام مهندسی در طول 19 سال گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟ با توجه به اینکه مدت 25 سال است در کارهای فنی و اجرایی شرکت داشته و عضو هیئت علمی هستم، همواره عملکرد سازمان را در دوران های مختلف رصد کرده ام. باید بگویم در سراسر کشور نحوه اجرای سازه ها با اصول فنی پیشرفت تصاعدی داشته و تنها مشکل ما ، سهل انگاری مهندسان اجرایی است. یعنی اگر ما دقت در انجام کار داشته باشیم از استانداردهای جهانی هم جلو می زنیم. نظر شما در خصوص یکپارچه سازی نظام فنی و اجرایی کشور چیست؟ اگر این کار انجام شود بسیار خوب خواهد بود اما نباید غافل باشیم که در کشورهای پیشرفته مقررات و آئین نامه ها و نحوه اجرا و دیگر موارد بومی سازی شده اند. بنابراین بهتراست ضمن داشتن رویه واحد، کارها را هم بومی سازی کنیم تا بتوانیم یک نظام واحد ساخت وساز داشته باشیم. موضوع امضا فروشی مهندسان ناظر همواره مطرح می شود.به نظر شما آیا این موضوع صحت دارد؟ بنده تاکنون موردی از امضا فروشی در استان خودمان ندیده ام. در خصوص امضا فروشی یک اشتباه این است که مردم می پندارند کارهایی که در دفاتر خدمات فنی و مهندسی انجام می شود امضافروشی است.یعنی کارهایی که مهندسان با کمک یکدیگر در دفاتر انجام می دهند و برآوردها را محاسبه می کنند به حساب امضا فروشی مهندسان می گذارند.من هیچ مهندسی را کم کار ندیده ام و همواره دغدغه آنها اجرای باکیفیت سازه هاست. نظرتان در خصوص اجرای شناسنامه فنی چیست؟ شناسنامه فنی در صورت صوری نبودن بسیار خوب است و در افزایش کیفیت ساختمان ها بسیار مؤثر می باشد. یکی از ایرادات شناسنامه فنی این است که در مرحله پایان کار صادر می شود ولی بعدها توسط شخص بهره بردار یا کارفرما تغییراتی در ساختمان صورت می گیرد که تغییر کاربری ها نمونه ای از آن است بنابراین ضرورت دارد که یک بازنگری کلی در مورد آن انجام شود. نظارت و کنترل کیفیت ساختمانی باید توسط چه مرجعی صورت گیرد؟ نظارت بر کیفیت مصالح ساختمانی از وظایف حاکمیتی است و باید از مبادی ورودی این نظارت با دقت هر چه تمام تر اعمال شود. به عنوان مثال وقتی یک ماده اولیه غیراستاندارد از خارج وارد کشور می شود و در چرخه تولید مصالح قرار می گیرد،مهندسان هیچ تقصیری در خصوص مشکلات ناشی از آن ندارند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال