هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1393/04/03 رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران:

مهندسان به تعهد خود پایبند باشند

امیدوارم مهندسان به این خط‌ مشی متعهد باشند تا بتوانیم نظام‌مهندسی کشور را بر اساس آن هدایت کنیم و شاهد شکوفایی نظام‌مهندسی کشور در عرصه‌های مختلف باشیم .


مهندسان به تعهد خود پایبند باشند

راه‌حل سازمان نظام‌مهندسی ساختمان برای مشکل و چالش مهندسان و همچنین طرح ارجاع کار و مسکن مهر ازجمله مسائلی بود که با دکتر غفرانی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در حاشیه برگزاری اجلاس هفدهم هیئت‌های عمومی سازمان نظام‌مهندسی در میان گذاشتیم: اصلی‌ترین چالش مهندسان در حال حاضر اشتغال آنهاست چه راهکاری برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنید؟ افزایش متخصصان و کاهش ساخت‌وساز، وضعیت معیشت مهندسان را دچار چالش کرده و امیدواریم با تدابیر و توزیع منطقی کار و استفاده از تخصص مهندسان در عرصه‌های مختلف که می‌توانند خدمات مهندسی ارائه دهند، بتوانیم عرصه را برای حضور مهندسان فراهم کنیم و آنها بتوانند به کار متناسب با شأن و منزلت خودشان دست پیدا کنند . طرح ارجاع کار در حال حاضر در چه وضعیتی است ؟ طرح ارجاع کار طبق قانون و در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در حال پیگیری است.مشکلاتی وجود دارد اما نسبت به آن زمان که ارجاع کار توسط سازمان نظام‌مهندسی صورت نمی‌گرفت، شاهد تقسیم و توزیع کار بین افراد دارای صلاحیت هستیم .ارجاع کار باعث می‌شود کار افراد کنترل و نظارت شود و با کنترل عالی که از طریق سازمان نظام‌مهندسی صورت می‌گیرد، مهندسان به وظایف خویش بیشتر متعهد شده و به‌تبع آن شاهد ارتقای کیفیت فنی و کلی ساختمان هستیم. سازمان نظام‌مهندسی چه نقشی در پیشگیری از گودبرداری‌های غیراصولی و ریزش ساختمان‌ها و هدر رفتن سرمایه‌های انسانی و مالی دارد؟ در یک سال اخیر گودبرداری‌های غیراصولی و ریزش ساختمان‌ها خیلی کمتر شده و تحت کنترل درآمده است، زیرا ما با نظارت عالیه‌ای که بر گودبرداری‌ها داریم و بر اساس گزارش‌هایی که مردم به ما ارائه می‌دهند،ریزش ساختمان‌ها کمتر شده اما همچنان کافی نیست و درصدد هستیم خدمات را توسعه بدهیم و مهندس ناظر را به مسئولیت خودش آگاه کنیم تا دقت بیشتری کنند.تلاش ما این است که به سمت‌وسویی حرکت کنیم تا سازندگان صاحب صلاحیت و حرفه‌ای در زمینه ساخت‌وساز فعالیت کنند. نظرتان در مورد اجلاس هفدهم چیست؟ از وظایف اجلاس است که هرسال تراز مالی و بودجه امسال را مصوب کند و در کنار آن خط‌مشی‌های سازمان که در دستور کار است را به تصویب برساند .این خط‌مشی در ابعاد مختلف قصد ارتقای کمی و کیفی سازمان را دارد و امیدوارم مهندسان به این خط‌مشی متعهد باشند تا بتوانیم نظام‌مهندسی کشور را بر اساس آن هدایت کنیم و شاهد شکوفایی نظام‌مهندسی کشور در عرصه‌های مختلف باشیم .

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه