هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1393/03/24 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان:

ساختار شورای مرکزی اصلاح شود

یکی د از مهم‌ترین کارهایی که باید از طرف مهندس ترکان به عنوان رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در دستور کار قرار بگیرد، اصلاح ساختار مدیریتی شورای مرکزی است


ساختار شورای مرکزی  اصلاح شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان با بیان اینکه مبحث انرژی در ساختمان‌ها رعایت نمی‌شود، به پیام ساختمان گفت: یکی از مهم‌ترین مباحثی که لازم است مورد توجه قرار گیرد، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. خوشبختانه آقای ترکان هم روی این موضوع اصرار دارند اما نکته حائز اهمیت این است که این کار اتفاق نمی‌افتد مگر با استفاده از مجریان دارای صلاحیت که در این رابطه قانون تکلیف را مشخص کرده و همه باید از آن تبعیت کنند. کیانوش نیک هوش در گفتگو با پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که باید از طرف مهندس ترکان به عنوان رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در دستور کار قرار بگیرد، اصلاح ساختار مدیریتی شورای مرکزی است چرا که علیرغم گذشت 18 سال از تأسیس نظام مهندسی هنوز بخشی به نام وحدت رویه یا بهبود سیستم ها و فرایندها نداریم. البته بسیاری از مسئولان اعتقاد دارند که نمی‌شود برای تمام استان‌ها یک نسخه پیچید اما بنده معتقدم که حداقل شورای مرکزی می‌تواند به صورت منطقه‌ای برنامه‌ریزی کرده و کشور را به سه،چهار منطقه تقسیم کند. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا به نظر شما نیازی به اصلاح طرح ارجاع کار توسط آقای ترکان نیست، گفت: قرار نیست طرح ارجاع کار مهندسان را راضی کند بلکه باید آنها را قانع کند. ضمن اینکه عموماً سازندگان به دنبال ناظر خوب و پرکار نمی‌گردند و هر کسی را که صلاح می‌دیدند، انتخاب می‌کردند اما در حال حاضر وضعیت متفاوت است. نیک هوش افزود: منکر اشکالات این طرح نیستم از جمله اینکه پاسخگوی سیل عظیم مهندسان نیست که البته عوامل دیگری هم دخیل هستند از جمله اینکه دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی بدون در نظر گرفتن اشتغال مهندسان ، سالانه افراد زیادی را در رشته‌های هفت گانه فارغ‌التحصیل می‌کنند. علاوه بر این آزمون‌های وزارت راه و شهرسازی برای صدور پروانه مهندسان بسیار سطح پایین است؛ بنابراین لازم است جناب آقای مهندس ترکان با همکاری وزیر راه و شهرسازی و همچنین وزارت علوم،تحقیقات و فناوری فکری به حال این مشکل در راستای سهولت اجرایی کردن طرح ارجاع کار داشته باشند. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان گفت: نظام مهندسی ساختمان در طول سالیان اخیر از مهندسانی که شاغل تمام وقت نبوده‌اند، آسیب دیده است. لازم است در این رابطه هم شورای مرکزی پیشنهادات خود را به وزارت راه و شهرسازی ارائه کند و وزارتخانه اقدام لازم را به عمل آورد. وی در پایان خاطرنشان کرد: با درایت و قاطعیتی که از آقای مهندس ترکان سراغ داریم، امیدواریم روند حل مشکلات سریع تر شود. شاید سال‌ها طول بکشد که نظام مهندسی ساختمان چنین فرصتی برایش پیش بیاید که وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از اعضای سازمان باشند و از طرفی مشاور ارشد رئیس‌جمهوری ریاست سازمان را بر عهده داشته باشد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه