هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > شهرداری و شورای شهر 1393/03/21 گزارش پیام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر؛

سردرد مزمن صنعت ساختمان

واقعیت جامعه ما این است که بیشتر مسئولان دل به این کار نمی‌دهند چرا که به تبعیت از مثل معروف «سری که درد نمی کند، دستمال نمی بندند» خاطرشان را آزرده نمی‌کنند. درحالی‌که صنعت ساختمان ما به سردرد مزمنی دچار شده است.


سردرد مزمن  صنعت ساختمان

گروه ساخت‌وساز: دقت در تک‌تک مصادیق یک موضوع، ما را به اصول مشترکی می‌رساند و بدین ترتیب می‌توانیم با بررسی این اصول حکم کلی صادر کنیم . در صنعت ساختمان هم وضع به همین منوال است؛ بدین معنی که بررسی وضعیت تک‌تک پروژه‌های ساختمانی هم ما را به اصولی کلی می‌رساند که قابل تأمل است. در ادامه سلسله گزارش‌های پيام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر به پروژه‌ای می‌رسیم که پیمانکار ذی‌صلاح آن در گفتگو با خبرنگار ما وضعیت صنعت ساختمان کشور را ریشه‌یابی می‌کند. در ارزانی صنعتی سازی شک نکنید اسکلت ساختمان از پیچ و مهره تشکیل شده و به نوعی می‌توان گفت که پیمانکار آن صنعتی سازی کرده است. داخل پروژه شده و بلافاصله با پیمانکار ساختمان مواجه شدم. پس از صحبت کوتاهی از او خواستم که چون اسم او را در گزارش نمی‌آورم، بی‌پرده حرف بزند تا حداقل برای خوانندگان شفاف‌سازی شود. او هم گفت مشکلی ندارد. ابتدا از او پرسیدم ؛آیا موافقید که صنعتی سازی باعث ارزان‌سازی می‌شود ؟ پاسخ داد: شک نکنید اگر تک‌تک مصالح صنعتی را با مصالح سنتی مقایسه کنید، صنعتی سازی گران تر است. اما اگر اثرات بعدی استفاده از یک مصالح و یا شیوه صنعتی را در نظر بگیریم، در ارزان بودن آن شک نکنید. سری که درد نمی‌کند پیمانکار ذی‌صلاح پروژه در پاسخ به این سؤال که چرا تلاشی در جهت صنعتی سازی از سوی مسئولان دیده نمی‌شود، گفت: واقعیت جامعه ما این است که بیشتر مسئولان دل به این کار نمی‌دهند چرا که به تبعیت از مثل معروف «سری که درد نمی کند، دستمال نمی بندند» خاطرشان را آزرده نمی‌کنند. درحالی‌که صنعت ساختمان ما به سردرد مزمنی دچار شده است. به هر حال باید بپذیریم که تغییر، باعث نگرانی و آشفتگی بسیاری از اهالی صنعت ساختمان می‌شود و همین الان اگر شما حتی به مهندسان بگویید می‌خواهیم همه چیز را صنعتی کنیم، استقبال نمی‌کنند. بنابراین تغییر هزینه دارد و متأسفانه با وجود اینکه صنعتی سازی یک ضرورت است آن را یک امر تجملی و لوکس می‌دانند و همواره اعتقاد دارند که کارهای مهم تر از این هم داریم. اگر به صنعتی سازی به اندازه یک پروژه عمرانی نسبتاً بزرگ اهمیت می‌دادند، الآن تغییرات زیادی را شاهد بودیم. طراحان می‌توانند اگر... از او پرسیدم که آیا دلیلی برای مخالفت جامعه مهندسی با صنعتی سازی دارد که پاسخ داد: واقعیت این است که بخش عظیمی از مهندسان ما، کار محاسبه را انجام می‌دهند این گروه که قطعاً دارای صلاحیت هستند، سال‌هاست که ساختمان‌های سنتی را محاسبه و به پیمانکار تحویل می‌دهند و در این زمینه چشم‌بسته می‌توانند کار کنند. حال تصور کنید که به یک‌باره همه چیز عوض شود و تمام محاسبات تغییر کند. آیا این به معنای دردسر آنها نیست؟ اگر معماران و طراحان، گرایش به صنعتی سازی داشته باشند صنعت ساختمان با رشد چشمگیر صنعتی سازی مواجه می‌شود چون این گروه در ارتباط مستقیم با مالک هستند و به خوبی می‌توانند مالک را مجاب کنند چون قطعاً صحبت رو در روی مهندس با مالک عوام می‌تواند موثر باشد. اما بحث این است که نه کسی از طراح تغییر را می‌خواهد و نه آنها رسالتی برای خود متصورند. متن کامل این گزارش در نشریه شماره 185 پيام ساختمان به چاپ می‌رسد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه