هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > ساختمان > ساخت و ساز 1393/03/21 نماینده نور و محمود آباد در مجلس با انتقاد از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی؛

دولت و مجلس جلوی تغییر کاربری زمین‌ها را بگیرند

نماینده مردم شهرستان‌های نور و محمودآباد در مجلس ،با انتقاد از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی شمال کشور و ساخت‌وساز ویلا و شهرک در آن گفت:‌ ادامه روند کنونی تغییر زمین‌های کشاورزی تهدید اساسی برای حیات محیط‌زیست، رشد آمار بیکاری و وابستگی به واردات محصولات کشاورزی است.


 دولت و مجلس جلوی تغییر کاربری زمین‌ها را بگیرند

نماینده مردم شهرستان‌های نور و محمودآباد در مجلس ،با انتقاد از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی شمال کشور و ساخت‌وساز ویلا و شهرک در آن گفت:‌ ادامه روند کنونی تغییر زمین‌های کشاورزی تهدید اساسی برای حیات محیط‌زیست، رشد آمار بیکاری و وابستگی به واردات محصولات کشاورزی است. عبدالوحید فیاضی در گفتگو با پیام ساختمان ضمن ابراز نگرانی از ادامه روند تغییر کاربری اراضی شمال کشور گفت: متأسفانه نفوذ سرمایه‌داران در شمال کشور هر روزه زمین‌های کشاورزی را به ویلا و شهرک‌های مدرن تبدیل می‌کند که مسئولان باید پاسخگوی این فاجعه باشند. این نماینده مجلس با انتقاد از سکوت مسئولان در برابر تغییر کاربری هزاران هکتار زمین کشاورزی در شمال کشور به ویژه استان مازندران، افزود: تخریب اراضی زراعی، تفکیک و ساخت‌وساز در این زمین‌ها علاوه بر زیانی که به اقتصاد کشور وارد می‌سازد، سبب نابودی منابع طبیعی، ساخت و سازهای بی‌رویه و آثار اجتماعی زیان‌بار بی‌شمار نیز می‌شود. وی با تاکید بر اینکه سکوت مسئولان در برابر ساخت‌وساز بر روی زمین‌های زراعی آینده مطلوبی را برای کشور رقم نمی‌‌زند، تصریح کرد: مسئولان باید پاسخگو باشند که با چه منطقی اجازه تغییر کاربری زمین‌های زراعی را به افراد سود‌جو می‌دهند. فیاضی با انتقاد شدید از نحوه برخورد در مورد این اراضی گفت: متأسفانه تنها در مورد زمین‌های متراژ پایین دستور تخریب می‌دهند که این زمین‌ها به علت عدم وجود آب مناسب و واردات بیش از حد برنج توسط کشاورزان فروخته می‌شوند اما در 200 هکتار زمینی که چند روز پیش توسط سازمان همیاری شهرداری تغییر کاربری داده شد، دخالت نمی‌کنند و حتی به این سازمان پروانه ساخت نیز می‌دهد. وی ادامه داد: دولت تنها در برخورد با کشاورزانی که به دلایل مختلف متراژهای کوچک خود را می‌فروشند قاطعیت به خرج می‌دهد . فیاضی با بیان اینکه ویلا سازان برای تغییر کاربری اراضی زراعی با متراژهای بالا با هیچ مانعی مواجه نمی‌شوند، گفت: فعالیت بدون مانع ویلا سازان در حالی است که کشاورزان برای تبدیل یک قسمت از زمینشان به خانه‌ای که فرزندشان در آن زندگی کند، با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند. نماینده مردم محمود‌آباد و نور در مجلس نهم، با اشاره به اینکه تغییر کاربری اراضی سالیانه بخش عمده‌ای از اراضی را از چرخه تولید خارج می‌کند، تاکید کرد: دولت و مجلس باید هر چه سریع تر جلوی فاجعه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را در راستای حمایت از اقتصاد کشور بگیرند. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : دولت باید در این مورد ورود پیدا کند و قوه قضائیه نیز با کسانی که این زمین‌ها را می‌فروشند ،برخورد جدی نماید .

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه