انتخاب ناظر حق نظام مهندسی است | پیام ساختمان
1393/03/21

انتخاب ناظر حق نظام مهندسی است

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه ارجاع کار نظارت منطبق بر مبحث دوم مقررات ملی ساختمان است، گفت: مبحث دوم مقررات ملی ساختمان نظارت را حق حاکمیتی می داند و این حق را به سازمان نظام مهندسی داده که ناظر را انتخاب کند و مالک نقشی در انتخاب نداشته باشد.

انتخاب ناظر حق نظام مهندسی است

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه ارجاع کار نظارت منطبق بر مبحث دوم مقررات ملی ساختمان است، گفت: مبحث دوم مقررات ملی ساختمان نظارت را حق حاکمیتی می داند و این حق را به سازمان نظام مهندسی داده که ناظر را انتخاب کند و مالک نقشی در انتخاب نداشته باشد. جابر نصیری در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: قانونگذار درعین حال که اختیار ارجاع کار نظارت را به نظام مهندسی داده، مسئولیتی را هم به او واگذار کرده و آن نظارت بر عملکرد مهندسان ناظر است. در مورد توزیع عادلانه هم باید بگویم که ما نزدیک به یک سال است که این کار را شروع کرده ایم و ممکن است در روش های اجرا اشکالاتی وجود داشته باشد اما اصل طرح زیر سؤال نیست. نصیری در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان که طرح ارجاع کار نظارت فضای رقابتی را در بین مهندسان از بین برده است، گفت: به عنوان عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعتقاد دارم به دلیل اینکه در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان توزیع کار مهندسان را به صورت یکنواخت دیده، دچار مشکل است و زمانی بحث ارجاع کار منجر به ارتقای کیفیت ساخت وساز می شود که توزیع بر مبنای کیفیت باشد و نظام مهندسی عملکرد مهندسان خودش را بررسی کند و بر اساس شایستگی افراد، ظرفیت کاری آنها مشخص شود. همانطور که در سیستم نظام پزشکی نمی توانیم برای عمل جراحی پزشکان نوبت تعیین کنیم. عضو هیئت مدیره نظام مهندسان ساختمان استان تهران در پاسخ به این سؤال که آیا معرفی ناظر به مالکان بر طبق سیستم به معنای تضییع حقوق مالک نیست، گفت: مهندس ناظر به معنای واقعی بازرس است و تعیین بازرس یک وظیفه حاکمیتی است و شخص نمی تواند بازرس خودش را انتخاب کند چرا که ساختمان یک دارایی است که بین افراد جامعه دست به دست می شود و استخدام ناظر (بازرس) توسط مالک عملاً نظارت را بی معنی می کند، اما انتخاب طراح و مجری شخصی است و مالک می تواند بر اساس نظر و سلیقه اش انتخاب کند. وی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من نحوه ارجاع کار نوعی ظلم به مهندسان و جامعه است. ناظری که وقت آزاد دارد و تخصص و تجربه دارد نباید با کسی که اصلاً وقت سر خاراندن ندارد، برابر باشد. نصیری با بیان اینکه متأسفانه در سیستم ارجاع کار کنونی هر کسی که پروانه اشتغال دارد به صورت مساوی حق نظارت دارد، افزود: در حال حاضر پول به حساب نظام مهندسی ریخته می شود و اگر مهندس ناظر کارش را به درستی انجام دهد، طی چهار مرحله از طرف سازمان به حساب ناظر ریخته می شود. بنابراین نظام مهندسی باید برای اطلاع از نحوه کار، نظارت درستی بر ناظر داشته باشد. در حقیقت نظام مهندسی هم در کیفیت سهیم است.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال