رنگ و رزین-پیام ساختمان

رنگ و رزین

کالا ها

تولیدکنندگان

bahareh-azad
bahareh azad

varedat rang sakhteman

پارس-پیمان-(رنگ-آرو)
پارس پیمان (رنگ آرو)

تامین رنگهای موج نما صد در صد طبیعی چوب مناسب فضای داخل و خارج ساختمان با قابلیت مقاومت بالا به اشعه یو وی خورشید و ایجاد سطوح چوبی مقاوم به آب و رطوبت نصب ، اجرا ، ترمیم و بازسازی کلیه سازه ها و نما های چوبی با رنگ آرو آلمان توسط تیم مجرب

صبا شیمی آریا

تولیدکننده رنگ های ساختمانی

مانا پلیمر

شرکت تولید کننده وتامین کننده موادو اجرا کننده مورد نیاز کفپوش اپوکسی می باشد.

رنگین تجارت درین(RTD)

چوبهای ترموودی

صنعت رنگ و لعاب ژابیژ

توليد كننده دانه هاي شيشه اي براي تزيين فضاي سبز وآبنماها ومحوطه سازي.

نانو شریف پارس(مروس ایران)

ملات سیمانی سوپر هیدروفوب- ملات سیمانی ضد حریق - رنگ های سوپر هیدروفوب و ضد خوردگی - رنگ ضد جلبک و خزه و آنتی باکتریال - رنگ عایق حرارتی- رنگ ضد سایش چوب و فلز و شیشه و سرامیک

صنایع چسب سینا

توليد چسب هاي پي وي سي، برق، لوله، كاغذي، صنعتي، پي يو، قابل اسپري و نوار چسب بسته بندي كارتن ساده و چاپدار

بازرگانی SNS(تبریز)(ستاره نگین سحر)

تامین نمای ساختمان شامل مینرال ، رولوتکس،رولوسر و رنگهای بیرونی ورنگهای داخلی و ترافیک ، روغنی و اکریلیک و ...

گروه رنگ الوان

توليد كننده رنگ هاي صنعتي، ساختماني و مهندسي، پوششهاي كف و رنگ هاي ضد حريق

مجریان

فروشگاه ها

رنگ و رزین چیست؟

رنگ امروزه نقش مهمی در پرورش ذوق و قریحه بشری و ارضای نیازهای زیبا شناسی انسان ایفا می کند.رنگ تاثیر فیزیکی و روانی است که پس از باز تابش نور از جسم به چشم ما میرسد.اهداف زیادی نظیر افزایش جذابیت بصری سطح ساختمان،محافظت در برابر آسیب های آب و هوایی،ضد آب کردن سطحو ... برای استفاده از رنگ ساختمان وجود دارد،رزین پایه اصلی رنگ است.رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود.

رنگ و رزین

رنگ‌ها تحت تاثیر فیزیکی و روانی پس از باز تابش نور از جسم به چشم انسان ایجاد می‌شوند و معمولا با 3 فاکتور، فام: بیانگر نوع رنگ (زرد – قرمز- آبی و…..) عمق: نشان‌دهنده کمرنگ و پررنگ بودن رنگ و خلوص: شفافیت رنگ از هم تفکیک می‌شوند.
رنگ در دنیای امروز نقش بسیار مهمی را در پرورش ذوق و قرایح بشری و ارضای نیازهای زیبا شناسی ایفا می‌کند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می‌گویند. انسان در پهنه تولید، تزئین خانه‌ها، پوشاک، در هنر نقاشی، صنایع کشتیرانی، امور ارتباطات، محصولات مصرفی و خلاصه در همه شئونات زندگی با رنگ سروکار دارد.
این هفته سری به بازار رنگ و رزین زده‌ایم تا با کیفیت و کارایی آنها بیشتر آشنا شویم. در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان کالای برتر در این شماره از نشریه به بررسی بازار رنگ و رزین پرداخته ایم، با این توضیح که مطالب عنوان شده اظهارات مصاحبه‌شوندگان است و پیام ساختمان از نظرات موافق و مخالف برای چاپ در نشریه استقبال می‌کند.

وضعیت صادرات رنگ کشور

تولید رنگ و پوشش از جمله فعالیت‌هایی است که باید علاوه بر تامین نیازهای داخلی، برای اهداف صادراتی نیز گسترش یابد. متاسفانه علی‌رغم پتانسیل بالقوه تولیدکنندگان رنگ کشور و کیفیت مناسب محصولات تولیدی آن‌ها و وجود بازارهای منطقه‌ای مطلوب، میزان صادرات رنگ شور، بسیار ناچیز است.
بررسی آمار صادرات انواع رنگ ایران نشان می‌دهد که وضعیت صادرات، روند صعودی داشته است. مهمترین مقصدهای صادراتی ایران نیز کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان است. محصولات صادراتی نیز بیشتر رنگ‌های ساختمانی و تزئینی هستند.
در ادامه، طبق آمارهای منتشره در تاریخ 95.3.11 از سوی انجمن تولیدکنندگان رنگ و رزین ایران آمارهای مربوط به کد تعرفه‌های گمرکی نشان‌دهنده این است که اگر کشور دو کد صادراتی در زمینه رنگ‌ها و پوشش ساختمانی بر اساس اکریلیک یا وینیل و رنگ‌ها و ورنی‌ها بر اساس پلیمرهای سینتتیک دارد چیزی درحدود 10 کد تعرفه گمرکی در زمینه انواع رنگ‌ و آستر، پوشش ساختمانی و صنعتی، ورنی و پلی استرها واردات انجام می‌دهد.

وضعیت واردات رنگ کشور

طبق آمارهای منتشره از سوی انجمن تولیدکنندگان رنگ و رزین ایران، به دلیل تعرفه‌های سنگین گمرک روی واردات محصولات رنگ که به منظور حمایت از تولیدات داخلی صورت می‌گیرد، واردات رنگ به کشور محدود است و اکثرا مربوط به رنگ‌های با فن‌آوری‌های خاص است که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود ندارد.
کارگروه حمایت از تولید دولت، رنگ و پوشش (انواع رنگ‌های ساختمانی و تزئینی) را جزء اقلامی آورده است که سازمان‌های دولتی به دلیل تایید کیفیت مناسب مصولات تولیدی داخلی و امکان ساخت در کشور مجاز به واردات آن نمی‌باشند.

صنعت رنگ‌سازی

سمرقندی یکی از تولیدکننده‌های رنگ است، وی در مورد انواع رنگ‌ها گفت: رنگ‌ها بنا به نیاز متقاضیان در انواع متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌‌شوند که از بین آن‌ها می‌توان به رنگ‌هاي اسيدي، بازي، مستقيم، ديسپرس، گوگردي، گوگردي، خمي، آزوئيك، راكتيو، دندانه‌ايي (رنگ‌هاي كروم دار يا متا كروم)، پيگمنت‌ها و درخشان كننده‌هاي فلورسنتي اشاره کرد.
او از رزین به عنوان پایه اصلی رنگ نام برد و افزود: رزین نیز ترکیبی طبیعی یا مصنوعی و بسیار چسبناک است که تحت شرایطی سخت می‌شود، معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی‌شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می‌شود که بستگی به ترکیب شیمیایی ومورد مصرف آن دارد. همچنین کاربردهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره دارد و مصرف کنندگان زیادی روزانه با محصولات حاوی رزین سر و کار دارند.
سمرقندی به برخی از کاربردهای رزین اشاره کرد و اظهار داشت: هزاران سال است که بشر از رزین‌های طبیعی استفاده می‌کند. رزین کاج برای درزگیری قایق‌ها، مومیایی کردن اجساد، ظروف غذا و مصارف دیگر استفاده شده است. همچنین در ساخت لاک، جلا، جوهر و بسیاری از اشیاء دیگر مورد استفاده است.
او در انتها گفت: با پیشرفت تکنولوژی، بشر پی‌برد که این ماده می‌تواند به پلیمر تبدیل شود و کمی بعد از آن رزین‌های مصنوعی کشف شد. در اکثر موارد پلیمرها با رزین‌های مصنوعی ساخته می‌شوند که ارزان‌تر و تصفیه آنها راحت‌تر است. انواع رزین‌های مصنوعی پایدارتر، قابل پیش بینی‌تر و یکنواخت‌تر از رزین‌های طبیعی هستند چون تحت شرایط کنترل شده ساخته می‌شوند و امکان تولیدات ناخالص در آن وجود ندارد. آن‌ها از طریق ترکیب‌کردن مواد شیمیایی در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و نتیجه واکنش تشکیل ترکیبات چسبناک است. این ماده می‌تواند در تولید پلاستیک، رنگ و بسیاری از مواد مشابه بجای رزین طبیعی مصرف شود.

رزین ضامن کیفیت رنگ

یزدانی فعال دیگر صنف رنگ و رزین است که در تعریف رزین گفت: رزین (Resin) رزین پایه اصلی رنگ است و سایر اجزای رنگ به وسیله آن به یکدیگر و به سطح مورد نظر می‌چسبند. ضمنا رزین، با تشکیل فیلم، بعد از خشک شدن رنگ، باعث محافظت سطوح در برابر عوامل خارجی می‌شود.
او افزود: کیفیت یک رنگ به نوع رزین آن بستگی دارد. به همین دلیل است که پوشش‌ها و رنگ‌های مختلف را بر حسب نوع رزین آن طبقه بندی می‌کنند. رزین‌های مصرفی در رنگ‌ها نیز به دو دسته کلی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند:
رزین‌های طبیعی اغلب از صمغ و شیره درختان به دست می‌آ‌ید و رزین‌های مصنوعی که امروزه به طرق مختلف تهیه می‌شوند عبارت‌اند از: رزین‌های آلکید، پلی استر، فنولیک، کلروکائوچو، آکریلیک و … یزدانی ادامه داد: یک ترکیب آلی وقتی رنگ محسوب می‌شود که دارای یک یا چند گروه اشباع نشده باشد که به این گروه‌های اشباع نشده کروموفور گویند. گروه‌های شیمیایی موجود در ترکیب رنگی که باعث افزایش شدت رنگ میشوند نیز آگزوکروم نام دارند.
طبق تئوری که بر دو اصل کوانتایی بودن انرژی نور و جذب اشعه توسط ملکول‌ها بیان می‌شود، تمام ترکیباتی که ساختار کینوئیدی داشته باشند رنگی هستند.