سیمان - انواع سیمان - پیام ساختمان
Exception has been thrown by the target of an invocation.

سیمان

کالا ها

تولیدکنندگان

مجریان

فروشگاه ها

اخبار سیمان

تولید سیمان باید به باور عمومی و عزم ملی تبدیل شود

تولید سیمان باید به باور عمومی و عزم ملی تبدیل شود

معاون وزیر راه وشهرسازی از کاهش چشمگیر مصرف بتن در ساخت و سازهای شهری و پروژه‌های سدسازی خبر داد.

دستور لحظه آخری نعمت‌زاده؛ صدور مجوز تأسیس کارخانه‌های سیمان متوقف شد

دستور لحظه آخری نعمت‌زاده؛ صدور مجوز تأسیس کارخانه‌های سیمان متوقف شد

در پی اعتراض برخی تولیدکنندگان در مورد اشباع ظرفیت تولید سیمان در کشور، نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت در روزهای پایانی کارش در وزارت صنعت صدور مجوز احداث کارخانه‌های جدید سیمانی را ممنوع اعلام کرد.

 سیمانی‌ها در انتظار رونق پروژه‌های عمرانیمعاون فنی و تولید انجمن سیمان عنوان کرد،

سیمانی‌ها در انتظار رونق پروژه‌های عمرانی

صنعت سیمان جزو صنایعی در کشور به‌شمار می‌رود که به اهداف خود در سند چشم‌انداز بیش از پیش نزدیک شده است. از این‌رو این صنعت در زیرساخت‌ها با هیچ‌گونه مشکل خاصی روبه‌رو نیست اما آنچه در سال‌های گذشته این صنعت را با چالش روبه‌رو کرده مازاد تولید و رکود در بازار داخلی و از دست دادن برخی بازارهای صادراتی است. از این‌رو سیمانی‌ها از یکسو از دولت دوازدهم انتظار دارند در پی رونق اقتصادی، رونقی نیز به بازار سیمان بخشد. از سوی دیگر نیز با فعال کردن رایزن‌های اقتصادی و تجاری خود، بازارهای صادراتی بیشتری برای این صنعت خاکستری بیابند.

تأمین ۶۰۰۰ تن سیمان برای بازسازی مناطق سیل‌زده رئیس بنیاد مستضعفان خبر داد:

تأمین ۶۰۰۰ تن سیمان برای بازسازی مناطق سیل‌زده

بنیاد مستضعفان در راستای امداد‌رسانی به سیل‌زدگان استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، ۶ هزار ‌تن سیمان مورد نیاز برای بازسازی منازل، مدارس و پل‌های تخریب شده در این ۲ استان را تأمین می‌کند.

راه‌های حفظ بازار سیمان عراقنیاز به تغییر رویکرد صادراتی در دوران بازسازی عراق

راه‌های حفظ بازار سیمان عراق

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: اگر صادر کنندگان ایرانی در فرصت باقیمانده تا زمان بازگشت رقبا بتوانند با شرکای عراقی خود وارد همکاری‌های بلند مدت و سرمایه گذاری مشترک شوند و اصطلاحا بتوانند در بازار ریشه بدوانند می‌توان به حفظ بازار صادراتی ایران در عراق امیدوار بود.

فروش دو میلیون تن سیمان به وزارت راهعبدالرضا شیخان دبیر انجمن سیمان مطرح کرد:

فروش دو میلیون تن سیمان به وزارت راه

دبیر انجمن سیمان کشور گفت: در مذاکرات انجام شده مقرر شد که وزارت راه و شهرسازی قبل از تحویل سال جدید دو میلیون تن سیمان از کارخانجات سیمان خریداری و مبلغ آن را بصورت نقدی پرداخت کند.

دولت به جای قطع گاز کارخانجات سیمان طلب ۲۹ میلیون دلاری آنها را بدهد انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان:

دولت به جای قطع گاز کارخانجات سیمان طلب ۲۹ میلیون دلاری آنها را بدهد

با گذشت حدود 50 روز از توقف گازرسانی به کارخانه‌های سیمان، دولت هنوز طلب 29 میلیون دلاری دو سال اخیر کارخانه‌های سیمان بابت سوخت جایگزین را به آنها پرداخت نکرده است.

کمیته ای در راه نجات صنعت سیمان رییس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور مطرح کرد،

کمیته ای در راه نجات صنعت سیمان

صنعت سیمان در دوره رکود یا مازاد عرضه و افت تقاضا مواجه شد و دولت در تلاش است با اعمال سیاست هایی در حوزه های وابسته این صنعت را از رکود خارج کند.

رقابت تخریبی مشکل اصلی در صادرات سیمانقائم مقام وزیر صنعت در نشست خبری امروز مطرح کرد،

رقابت تخریبی مشکل اصلی در صادرات سیمان

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: تولیدکنندگان درخواست های خود را باید به این وزارتخانه گزارش دهند تا نسبت به آن چاره اندیشی شود، دولت در امر صادرات موانع را برطرف می کند.

تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به مشکلات صنعت سیماندر جلسه انجمن صنفی صنعت سیمان به ریاست جهانگیری مطرح شد؛

تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به مشکلات صنعت سیمان

جلسه انجمن صنفی صنعت سیمان عصر امروز (پنجشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

ایجاد خط اعتبار ارزی از صندوق توسعه برای صادرکنندگان سیمانمدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان خبر داد:

ایجاد خط اعتبار ارزی از صندوق توسعه برای صادرکنندگان سیمان

تبیین استراتژی و ارائه برنامه تولید و توزیع سیمان برای بازارهای داخلی، منطقه ای و فرا منطقه ای نیازمند ابزارهای تامین بازار بوده و باید به آن اهتمام شود.

یارانه‌ای که سیمان را احیا می کندمرتضی لطفی یارانه حمل و نقل صادراتی را تحلیل کرد،

یارانه‌ای که سیمان را احیا می کند

ولی‌اله افخمی‌راد معاون نعمت‌زاده خبر از یارانه حمل و نقل صادراتی داده است، به گفته او این یارانه‌ها برای دسترسی به بازارهای آسیای جنوب غربی و شرق و شمال آفریقا است.

سیمان چیست؟

سیمان به ماده چسبنده ای گفته می شود که قابلیت به هم چسباندن و یکپارچه کردن قطعات معدنی را داشته باشد . سیمان گرد نرم و جاذب آب است که از ترکیبات پخته و گداخته شده اکسیدهاي آهن، آلومینیوم، کلسیوم و سیلسیوم تشکیل شده است. ملات سیمان به مرور در مجاورت هوا و آب سخت می شود.سیمان پرکاربردترین مصالح ساختمانی است.سیمان‌ها به دو نوع سفید و سیاه تقسیم می‌شوند که بنا بر نوع رنگ آنها کاربردمتفاوتی دارند

سیمان

سیمان از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که با ظرفیت بالایی در کشور تولید و صادر می‌شود. رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین سیمان مورداستفاده در صنعت ساختمان‌سازی اعم از پل، تونل، راه‌سازی، ساختمان و ... سیمان پرتلند است که در پنج نوع در بازار موجود است.
در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان کالای برتر در این شماره از نشریه به بررسی بازار سیمان پرداخته‌ایم، با این توضیح که مطالب عنوان‌شده اظهارات مصاحبه‌شوندگان است و پیام ساختمان از نظرات موافق و مخالف استقبال می‌کند.

سیمان‌های معمول در ایران

کاشانی یکی از فروشندگان بازار مصالح ساختمانی، سیمان را به چهار نوع تقسیم کرد و به پیام ساختمان گفت: سیمان تیپ 1 (سیمان معمولی) به سیمان پرتلند معمولی نیز معروف است، فراوان‌تر از سایر انواع سیمان است. از این نوع سیمان در ساختن پیاده‌روها، روسازی جاده‌ها، پل‌های بتن مسلح، راه‌آهن، مخازن آب و ملات بنایی استفاده می‌شود. به‌طورکلی این سیمان در تمام مواردی که بتن درخطر مجاورت با سولفات‌ها و یا حرارت زیاد نباشد مورداستفاده قرار می‌گیرد. تیپ 1 معمولاً در مواردی به کار می‌رود که هیچ‌گونه خواص ویژه مانند سایر انواع سیمان موردنظر نیست.
وی افزود: سیمان تیپ 2 (سیمان متوسط یا پرتلند اصلاح‌شده ) سیمان مرغوب‌تری است و در موارد احتیاطی در مقابل حمله سولفات‌های معتدل به کار می‌رود. سیمان تیپ 2 معمولاً کندتر از سیمان تیپ 1 می‌گیرد و هنگام گرفتن، حرارت کمتری تولید می‌کند. این سیمان برای استفاده عمومی و نیز ویژه که گرمای هیدراتاسیون متوسط موردنظر است به کار گرفته می‌شود.
کاشانی در توضیح سیمان تیپ 3 (سیمان زودگیر ) نیز گفت: این نوع سیمان در مدت کوتاهی معمولاً در عرض 1 هفته یا کمتر مقاومت زیادی به دست می‌آورد و مقاومت 7 روزه آن تقریباً برابر با مقاومت 28 روزه سیمان تیپ1 است. این نوع سیمان نسبت به سیمان تیپ 1 در هنگام عمل‌آوری حرارت بیشتری تولید می‌کند و معمولاً وقتی استفاده می‌شود که کاربر بخواهد زودتر از معمول قالب را برداشته و بتن را مورداستفاده قرار بدهد. در هوای سرد نیز می‌توان از این سیمان استفاده کرد تا مدت‌زمان لازم برای محافظت بتن ریخته شده کوتاه‌تر شود. گرچه با به کار بردن مخلوط پر سیمان تر با سیمان تیپ 1 هم می‌توان بتنی تهیه کرد که در مدت کوتاه مقاومت بیشتری کسب کند ولی سیمان تیپ 3 همین کار را به نحو بهتر و با صرفه‌تر انجام می‌دهد. سیمان تیپ 3 را سیمان زود گیر هم می‌گویند.
این فعال بازار مصالح ادامه داد: سیمان تیپ 4 (سیمان دیرگیر یا پرتلند کم حرارت ) سیمانی است که هنگام عمل‌آوری حرارت خیلی کمتری تولید می‌کند و مورداستفاده آن جایی است که شدت و مقدار حرارت تولیدشده اهمیت دارد. بتنی که با این سیمان ساخته می‌شود آهسته‌تر مقاوم می‌گردد (یعنی دیرتر می‌گیرد) . کاربرد اصلی این نوع سیمان در ساختمان‌های حجیم بتنی یا سدهای بتنی است که به دلیل حجم زیاد بتن درجه حرارت ناشی از عمل‌آوری بتن می‌تواند خطرناک باشد و به همین دلیل سیمان نوع 4 که به آن سیمان دیرگیر نیز می‌گویند، بهترین گزینه است.
سیمان تیپ 5 (سیمان ضد سولفات ) ضد سولفات زمانی به کار می‌رود که بتن در تماس شدید با سولفات‌ها قرار داشته باشد. از این سیمان اساساً وقتی استفاده می‌شود که خاک یا آب زیرزمینی که در تماس با ساختمان بتنی قرار دارد مقدار زیادی املاح سولفات داشته باشد. سیمان نوع 5 دیرتر از سیمان معمولی عمل می‌آید. بنابراین تیپ 5 معمولاً در مواردی که مقاومت زیاد در مقابل سولفات‌ها موردنظر باشد استفاده می‌شود.

انواع سیمان

سیمان‌ها به دو نوع سفید و سیاه تقسیم می‌شوند که بنا بر نوع رنگ آنها کاربردشان نیز متفاوت می‌شود. در اصل سیمان در حالت کلی از آهک و رس ساخته می‌شود. رنگ تیره سیمان به دلیل وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم در سیمان است و دوده ناشی از سوخت نیز باعث رنگ تیره سیمان می‌شود. بنابراین برای سفید شدن سیمان باید سولفات آهن و منیزیم از سیمان حذف شود و همچنین از سوخت مناسب و بدون دوده استفاده شود. به همین جهت برای تولید سیمان‌سفید، از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم آن از ۸ درصد کمتر است استفاده می‌کنند.در ادامه به 12 نوع سیمان اشاره‌شده است:
سیمان‌سفید: این نوع سیمان برای استفاده در سطح ساختمان‌ها با مقاومت‌های بالا و نیز در تولید انواع سیمان‌های رنگی استفاده می‌شود.
سیمان سرباره‌ای ضد سولفات: در مواقعی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات‌ها و یا حرارت هیدراتاسیون متوسط موردنظر است، استفاده می‌شود.
سیمان پرتلند – پوزولانی: در ساختمان‌های بتنی معمولی و بیشتر در مواردی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات‌ها و حرارت هیدراتاسیون متوسط موردنظر باشد استفاده می‌شود.
سیمان پرتلند – آهکی: این نوع سیمان بیشتر در تهیه ملات و بتن در کلیه مواردی که سیمان پرتلند نوع ۱ به کار می‌رود قابل‌استفاده است.
سیمان بنائی: برای استفاده در مواقعی که ملات بنائی با مقاومت‌های کمتر از سیمان پرتلند نوع ۱ موردنیاز است به کار گرفته می‌شود.
همچنین، سیمان نسوز ۴۵۰، سیمان نسوز ۵۰۰، سیمان نسوز ۵۵۰، سیمان‌های چاه نفت، سیمان‌های پرتلند ضد آب، سیمان‌های با گیرش تنظیم‌شده و سیمان‌های رنگی از دیگر انواع سیمان هستند.

رکود در بازار سیمان

ابراهیم زمانی رئیس بخش ساختمان سیمان سپاهان، با دلی پر از وضعیت اقتصاد کشور، بازار فعلی سیمان را تشریح کرد و به خبرنگار ما گفت: اگر برنامه توسعه کشور طبق برنامه چهارم و پنجم پیش می‌رفت، هم‌اکنون زیرساخت‌های توسعه کارخانه‌ها سیمان، سد و جاده‌سازی‌ها توسعه‌یافته بود، بازارهای هدف شناسایی‌شده و پروژه‌های عمرانی همزمان یا پیش از تولید در حال پیشروی بودند و الان در رکود نبودیم.
زمانی ادامه داد: افزایش تحریم‌ها، کاهش بودجه‌های عمرانی، کاهش گردش مالی، کاهش پروژه‌های ساخت‌وساز و ... در کشور عملاً صنعت سیمان را با مازاد تولید مواجه کرد و باعث به هم خوردن بازارهای صادراتی شد.
او همچنین افزود: سیمان سپاهان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده خاورمیانه 1400 تن روزانه تولید داشت اما هم‌اکنون ظرفیت تولیدی آن روزانه به مرز 7000 تن رسیده است و این یعنی خواب تولید و رونق.

صنعت سیمان و 30 درصد مازاد بر تولید

محسن نیل فروشان مدیرفروش سیمان اردستان پس از درد دل بسیار، از عراق به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار صادرات سیمان کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه کشور در حدود 80 میلیون تن است که حدود 55 میلیون تن آن مصرف داخلی است و بقیه مازاد تولید محسوب می‌شود که باید این میزان صادر شود اما به دلیل رقابت بد صادرکنندگان ایرانی که باعث نامناسب شدن قیمت سیمان داخل عراق و در نهایت منجر به تعرفه‌های سنگین این کشور شدند، عملاً صادرات سیمان به این کشور نیز معلق شده و بزرگ‌ترین بازار صادرات سیمان را تا حدودی از دست داده‌ایم.
نیل فروشان ادامه داد: برای برون‌رفت از شرایط فعلی ابتدا دولت باید بودجه‌های عمرانی کشور را اصلاح و سپس کاربری‌های جدید سیمان را از نو موردتوجه قرار دهد.
وی در خصوص روش استفاده جدید از سیمان گفت: استفاده از بتن به‌جای آسفالت و قیر در راه و جاده‌ها یکی از روش‌هایی است که باید بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد.