شومینه-پیام ساختمان

شومینه

مجریان

فروشگاه ها

شومینه چیست؟

معنای لغوی شومینه، همان دودکش است و در اصطلاح به محفظه‌ای گفته می‌شود که شعله‌های آتش در آن نمایان می‌باشد. ماده سوختنی آن می‌تواند جامد (مانند چوب) یا مایع (مانند اتانول) یا گاز (مانند گاز طبیعی) باشد. در نمونه‌های جدید شومینه برقی نیز تولید شده که در آن شعله‌های مصنوعی دیده می‌شود. شومینه‌های سنتی با مصالح بنایی نظیر آجر، سیمان و خاک نسوز و در محل ساخته می‌شوند ولی شومینه‌های آماده نیز وجود دارند که از فلز و دیگر مصالح در کارخانه تولید و در محل نصب می‌شوند.

شومینه

شومینه دیگر تنها وسیله‌ای برای گرم کردن خانه نیست بلکه به کالایی لوکس و تزیینی و دکوراسیونی تبدیل‌شده است. از زمان‌های دور، آتش و آتشدان کانون مرکزی زیست آدمی بوده است. با گذشت سال‌ها و سده‌ها، این کانون گرم از یک نیاز کاربردی به عنصری زیباشناختی تبدیل‌شده است. با افزوده شدن بر شمار اتاق‌ها در خانه‌ها و ساختمان‌ها، از ارزش کانونی آتشدان‌ها و شومینه‌ها کاسته و بر ارزش زیبایی و تزئینی آنها افزوده شد. این تغییر ارزش در طراحی ساختار و نمای شومینه‌ها اثر نهاد. ازآن‌پس شومینه‌ها عنصری شدند که در هر دوره و هر سرزمین بازتابنده سلیقه و سبک و گرایش مردمان و طراحان شدند و این‌گونه بود که گرمایش شومینه‌ها نقش کمرنگی پیدا کرد و زیبایی و دکوراسیون آنها اهمیت پیدا کرد.
اگر قصد دارید از شومینه برای گرم‌تر شدن فضای داخلی خانه استفاده کنید حتماً این مطلب از سری سلسله مقالات کالای برتر نشریه پیام ساختمان را مطالعه کنید .لازم به ذکر است نظر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و واردکنندگان و طراحان لزوماً نظر پیام ساختمان نیست.

انواع شومینه

شومینه سنگی

سنگ یکی از مصالح معمول برای ساخت شومینه است. سنگ‌ها به دلیل مقاومت بسیار زیادشان در برابر حرارت و قدرت انتقال گرما گزینه خوبی هستند تا به‌وسیله آنها دیواره‌های خارجی شومینه خانه‌تان را پوشش دهید. تنوع در جنس و ظاهر سنگ‌ها به شما اجازه خواهد داد تا با انتخاب‌های بیشتری روبه‌رو باشید.

شومینه آجری

شومینه‌ها را اگر با آجر قرمزرنگ پوشش دهید حس گرما را در فضا تقویت کرده‌اید. آجرها برای تزئین خانه‌هایی با دکوراسیون ایرانی مناسب‌تر هستند، زیرا آنها ازجمله مصالح سنتی ایرانی به شمار می‌آیند. آجرها در خانه هایی به سبک روستیک یا روستایی نیز حس و حال جذابی را به وجود خواهند آورد اما مطمئن باشید که آجر در فضاهای مدرن نیز جلوه خوشایند خواهد داشت.اما اگر شومینه خانه شما آجری است و دوست دارید تنوعی در آن به وجود بیاورید بد نیست که به فکر رنگ کردن آن باشید. سطح روی آجرها را هماهنگ با دیگر بخش‌های دکوراسیون رنگ‌آمیزی کنید.

شومینه بتنی

اگر شما از آن دسته کسانی هستید که به پوشش‌های بتنی علاقه دارید، بدانید که خانه شما در هر سبک دکوراسیونی، می‌تواند پذیرای شومینه‌ای از جنس بتن باشد. با توجه به خصوصیات فیزیکی بتن شما می‌توانید هر فرم و شکلی را برای شومینه انتخاب کنید. بتن حتی به شما اجازه خواهد داد تا فرم‌های منحنی را برای این کار در نظر بگیرید.

شومینه‌های فلزی و شیشه‌ای پیش‌ساخته

اگر در خانه شومینه ندارید ولی به حضور آن در خانه علاقه‌مند هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ انواع شومینه‌های پیش‌ساخته بروید. شومینه‌های فلزی پیش‌ساخته با تنوع بسیار زیاد در ظاهر و نحوه نصب در بازار ارائه می‌شوند. باحوصله شروع به جستجو کنید و با توجه به علاقه و شرایط فضای داخلی منزلتان دست به انتخاب بزنید.
شومینه‌های شیشه‌ای پیش‌ساخته یکی از جذاب‌ترین نوع شومینه‌هاست که در فضاهای مدرن می‌توانند مرکز توجه باشند. درست است که شما از میان انواع شومینه‌ها، یکی از دسته پیش‌ساخته را انتخاب می‌کنید اما به خاطر داشته باشید که برای نصب این نوع شومینه‌ها نیز نیاز به کمی کار ساخت‌وساز لازم است. مگر اینکه یک شومینه بدون دودکش را به خانه خود بیاورید.

شومینه از 600 هزار تا 30 میلیون تومان

مدیرعامل شومینه مدرن به خبرنگار پیام ساختمان گفت:انسان‌ها از گذشته گرد هم آمدن در اطراف آتش را دوست داشتند. امروزه هم خیلی ‏ها داشتن شومینه در خانه را علاوه بر منبع گرمایش به‌عنوان اصل دکوراتیو دوست دارند. شومینه علاوه بر ایجاد حظ دیداری برای اعضای خانواده می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای متمرکز برای جمع شدن و صحبت کردن در اطرافش شود.
نیریزی ادامه داد:باید در نظر داشته ‌باشید که از سفال‌های نسوز مخصوص شومینه استفاده کنید چراکه استفاده از چوب‌های طبیعی عوارضی مانند کمبود اکسیژن در هوا، سختی تنفس و آلرژیک شدن ریه را به دنبال دارد و برای افرادی که مبتلا به آسم هستند و نیز خانم‌های باردار خطرناک است.
وی تأکید کرد:اگر قسمتی از شومینه نیاز به بازسازی رنگ دارد، بهتر است از رنگ‌های نسوز و مقاوم استفاده کنید.
به گفته نیریزی ،نصب شومینه در آپارتمان‌های کوچک می‌تواند خطرساز باشد و در این‌گونه مواقع ترجیحاً از بخاری گازی استفاده شود.
وی اظهار داشت: انواع شومینه شامل فریم سنگی،شومینه گازی مدرن،شومینه برقی دیواری،شومینه برقی کلاسیک در بازار موجود است که مصرف‌کنندگان می‌توانند با دیدن کاتالوگ‌ها طرح موردنظر خود را انتخاب کنند .
البته بسیاری از شومینه‌ها در خانه‌ها نصب می‌شوند و خاموش هستند و فقط جنبه دکوری و تزیینی دارند .
نیریزی درباره قیمت شومینه گفت:قیمت شومینه از 600 هزار تومان تا 30 میلیون تومان بسته به درخواست مشتری متغیر است. وی افزود :در ایران شومینه کاربرد زیادی ندارد اما در انگلستان اکثر خانواده‌ها از شومینه استفاده می‌کنند. ضمن اینکه افرادی که وضع مالی بهتری دارند سراغ شومینه می‌روند .

شومینه عنصر زیبایی

مولاوردی کارشناس فروش شومینه پدیده درباره شومینه به خبرنگار ما گفت:امروزه در طراحی شومینه بیش از هر چیز به زیبایی بها داده می‌شود زیرا شومینه اگرچه نقش گرمایشی را در خانه بر عهده دارد اما در بسیاری از طراحی‌های دکوراسیون داخلی منازل استفاده از شومینه نقشی بسیار فراتر از نقش گرمایشی را ایفا می‌کند. معمولاً برای زیباسازی شومینه از نمای سنگ، گچ‌بری، چوب و شیشه استفاده می‌شود که هرکدام متناسب با معماری داخلی و دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته نباید از شیوه‌های عایق‌بندی و روش استفاده بهینه از شومینه غافل شد.
وی افزود: اگر شومینه دارای بازده حرارتی بالایی باشد امتیاز بسیار مثبتی است که نباید آن را کم‌اهمیت در نظر گرفت. ایجاد شومینه در اکثر معماری‌های مدرن در مکانی صورت می‌گیرد که بتوان از زیبایی‌های شومینه و امکانات ویژه آن نهایت استفاده را برد.

با شومینه دکوراسیونی جذاب داشته باشید

یک معمار داخلی درباره شومینه به خبرنگار ما گفت :اگرچه امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها اجازه ساخت و استفاده از شومینه به خاطر مصرف بالای منابع سوختی داده نمی‌شود اما بازهم شاهد استفاده بسیاری از خانواده‌ها از شومینه برای قسمتی از اتاق پذیرایی هستیم. انتخاب مدل شومینه متفاوت برای اتاق پذیرایی این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که بتوانید دکوراسیونی جذاب‌تر و خاص‌تر طراحی نمایید.
جدیری تأکید کرد :البته امروزه شومینه در خانه‌هایی با مساحت بزرگ ساخته می‌شود. به نظر بنده بهترین شومینه شومینه‌ها از نوع چدنی است چون گرمابخشی زیادی دارد و اتلاف انرژی نیز ندارد و دکوراسیون زیبایی نیز دارد.